Ewakuacja na JAR-ze. Znaleziono niewybuch [NOWE INFORMACJE]

112 Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Wczoraj wieczorem na JAR-ze znaleziono niewybuch. Trwa ewakuacja 12 okolicznych budynków.

Na miejscu są już wszystkie służby. Akcję ewakuacyjną koordynuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Być może akcja potrwa kilka godzin i dopiero po jej zakończeniu mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów.

“W czwartek 6 września wieczorem znaleziono bombę lotniczą o wadze około 250 kilogramów. Niewybuch został znaleziony na prywatnym terenie budowy przy ul. Watzenrodego 15. Niezwłocznie zabezpieczono teren, którego przez całą noc pilnował patrol policji i Straży Miejskiej” – informuje portal miejski torun.pl

Od dzisiejszego poranka na ul. Watzenrodego pracuje patrol saperski, który zajmuje się zabezpieczeniem i wywiezieniem niewybuchu. Ulica będzie zamknięta do odwołania. Autobusy linii nr 10 nie dojeżdżają na pętlę. 

Obecnie trwa ewakuacja 12 budynków. Muszą je opuścić zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy lokali usługowych. Miejsce zbiórki wyznaczono przy sklepie Inter Marche. Tam też podstawiono autobusy MZK.

Na miejscu działań jest prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Zagrożenie przy podejmowaniu takiego niewybuchu jest bardzo duże – mówi Zaleski.  – Jest to bomba zapalająca, prawdopodobnie typowo lotnicza z okresu II wojny światowej. Mam nadzieję, że to jedyne i ostatnie znalezisko w tym rejonie. Kilka lat temu penetrowaliśmy ten teren pod kątem niewybuchów i niczego istotnego nie znaleziono. Do tej pory jest to pierwszy przypadek takiego znaleziska, który niesie za sobą ewakuację i zabezpieczenie terenu. Do tej pory ewakuowano prawie 250 osób. Na szczęście o tej porze wielu mieszkańców jest w pracy.

Aktualizacja z godz. 10.44: według informacji, jakie uzyskaliśmy od Anny Kulbickiej-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia – ewakuacja trwa od dwóch godzin i cały czas jest w toku. Dopiero po jej zakończeniu do akcji wkroczą saperzy. Jeszcze nie wiadomo, ile potrwa ewakuacja oraz wywiezienie niewybuchu.

Aktualizacja z godz. 11.36: Ewakuacja została zakończona. Ewakuowano blisko 250 osób. Obecnie trwa podnoszenie ładunku.

Aktualizacja z godz. 12.10: Toruńska policja informuje, że ok. 12 podniesiono niewybuch, po czym mieszkańcy mogli już bezpiecznie wrócić do swoich domów. W zabezpieczeniu brało udział kilkudziesięciu policjantów, strażacy, strażnicy miejscy, służby medyczne i inne.

fot. nadesłane
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *