Fatalne powietrze w Toruniu. Normy przekroczone kilkukrotnie

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Przyszedł mróz, ludzie dużo więcej dołożyli do pieca. Warunki atmosferyczne były takie, że substancje emitowane z kominów dość nisko rozłożyły się nad powierzchnią terenu. Stężenia zanieczyszczeń stały były wyższe i momentami przekroczyły normę.

Wczoraj ok. godz. 21 zanieczyszczeenie powietrza w mieście przekroczyło dopuszczalną normę. Stacja pomiarowa na ul. Dziewulskiego wskazała, że norma została przekroczona o blisko 500 proc. Nieco mniej było przy Wałach Gen. Sikorskiego – ok. 150 proc. powyżej normy. Wielkości te wyglądają zatrważająco, jednak eksperci zapewniają, że nie ma powodów do obaw.     

– O tej porze roku takie wahania nie są niczym nadzwyczajnym – mówi Mirosław Bulczyński z miejskiego wydziału środowiska i zieleni. – Zrobiło się zimniej, to i mieszkańcy musieli – mówiąc kolokwialnie – do pieca dołożyć więcej. Przekroczenia były chwilowe. Należy pamiętać, że wielkości tych pomiarów przeprowadza się całodobowo i dotyczą one przekroczeń średniodobowych. Norma średniodobowa wynosić 200 μg/m3. Chwilowe skażenia rzeczywiście były wyższe, ale średniodobowe na pewno nie. Wczoraj na Dziewulskiego odnotowano 80,7 μg/m3. A zatem do normy 200 μg/m3 jeszcze dużo brakuje.

źródło: aplikacja Kanarek

Mieszkańcy jednak nie patrzą na normy, zwłaszcza te średniodobowe. – Na Rubinkowie nie było, czym wczoraj oddychać – komentuje jedna z naszych Czytelniczek. – Czuć było spalenizną.

Meteorolodzy przestrzegają, że w najbliższych dniach mróz może jeszcze większy. Co gorsze, prognozowany jest umiarkowany bądź słaby wiatr. Czy to oznacza, że poziom skażenia powietrza wzrośnie?

– Temperatura nie ma większego znaczenia – mówi Bulczyński. – Ważny jest przede wszystkim wiatr, który wynosi dym do góry i powoduje jego rozprzestrzenianie. Coraz niższa temperatura wcale nie oznacza, że te wartości ulegną zwiększeniu.

Dodajmy, że wskaźniki podnoszą się o określonych porach. Właśnie wtedy, kiedy mieszkańcy najwięcej dokładają do pieca. Czyli po powrocie z pracy ok. godz. 16 oraz wcześnie rano, jak tylko wstają.

Istnieje uchwała rady miasta, że przy przekroczonych normach mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Jak dotąd jeszcze takiej sytuacji w mieście nie było. Nie zdarzyło się tak, żeby średniodobowa wielkość przekroczyła normy. W takich sytuacjach zespół zarządzania kryzysowego zobowiązany byłby do wszczęcia alertu i powiadomienia społeczeństwa.

Tagged

2 thoughts on “Fatalne powietrze w Toruniu. Normy przekroczone kilkukrotnie

  1. Codziennie obserwuję sytuację i temperatura ma znaczenie pod względem, że im zimniej (szczególnie na minusie) tym ludzie zaczynają bardziej palić i w niewielkim czasie zanieczyszczenie mocno wzrasta. Fakt gdy jest mocno wietrznie to jakość bywa lepsza. Uchwała rady miasta kij daje bo mamy normy PL a nie EU . Ponoć mamy lepsze płuca…. Ostatnie 2 dni to dramat!

  2. Co się dzieje ze stacją na ul. Storczykowej ????
    na ul. Storczykowej też była stacja pomiarowa, była….bo już nie ma z niej pomiarów od nowego roku. Mieszkam na Wrzosach i chciałabym wiedzieć jakie jest powietrze. Czyżby za dużpo przekraczane były normy??? Bo tam zawsze było najgorzej !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *