Festiwal Tofifest coraz bliżej. Kto pojawi się w tym roku?

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest obchodzi 18 urodziny. Wejście w dorosłość świętowane będzie jednak nie tak, jak wyobrażali to sobie organizatorzy. Z uwagi na pandemię, tegoroczny Tofifest odbędzie się po raz pierwszy w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie, jak i online.

Podczas 18 edycji Festiwalu nie zabraknie tradycyjnego przyznania nagród. Flisakiem od prezydenta Torunia nagrodzona zostanie Roma Gąsiorowska. 

REKLAMA

– Nagroda prezydenta miasta Torunia to nagroda przyznawana twórcom z regionu. Roma może nie ma wielkiego dorobku filmowego, ale te role, które stworzyła przede wszystkim w kinie fabularnym, zostają w głowie. Będzie jedną z wielu kobiet-bohaterów tegorocznego Festiwalu – mówi Katarzyna Jaworska, organizatorka Festiwalu.

Znamy już także skład osobowy jury On Air. Wśród jurorów konkursu głównego znajdą się Agnieszka Glińska, Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Janusz Chabior oraz Piotr Witkowski. Z kolei jurorami konkursu shortcut zostali Agnieszka Pisarek, Marta Prus i Michał Jacaszek. Wszystkie nagrody wręczone zostaną podczas gali zamknięcia. Na Festiwalu nie zabraknie również nowości.

– Festiwal musi się liczyć z ograniczeniami, ale nie zamierza przez to umniejszać skali imprezy i idzie w zupełnie nowych kierunkach. Stąd też na naszym Festiwalu zupełnie nowe pasmo, Bella Women – tłumaczy Artur Zaborski, rzecznik prasowy Festiwalu.

– To pasmo co roku ulegało będzie zmianom, będzie poszerzane. W tym roku poświęcimy je polskim reżyserkom. Zaprezentowane zostaną filmy kina artystycznego – dodaje Katarzyna Jaworska. 

W tym roku nie zostanie przyznana nagroda za całokształt twórczości. Decyzja podyktowana została względami bezpieczeństwa, związanymi z trwającą epidemią. Inną nowością będzie sama formuła wydarzenia – hybrydowa. Dzięki temu możliwe jest zorganizowanie spotkań online z festiwalowymi gośćmi, a tych ma być niemało, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wydarzenia online odbywać się będą na specjalnej platformie. Niewykluczone, że będzie ona funkcjonowała również w późniejszych edycjach Tofifestu. Wydarzenia stacjonarne odbywać się będą z kolei w budynku CKK Jordanki. 

– Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby nie zmniejszyć nie tylko ilości filmów, ale też wizyt gości – podkreśla Katarzyna Jaworska. 

Festiwal Tofifest nie może się odbyć bez sztandarowego wydarzenia – wręczenia Złotych Aniołów. W tym roku laureatami nagrody za “twórczą niepokorność” zostali Agata Buzek i Łukasz Simlat. 

Tofifest przyciąga nie tylko znane nazwiska świata filmu, ale i wyjątkowe produkcje. Jakie tytuły zobaczymy w tym roku? Na liście znajdą się m.in. takie filmy jak “Między nami”, “Lekcja Miłości”, “Tony Halik”, “My Wonderful Wanda”, “Van Gogi”, czy “Skrzydlate świnie”.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbywać się będzie w dniach 17-25 października. Motywem przewodnim będzie film Luca Bessona “Piąty Element”. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *