Filmowy sen o Toruniu [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Wojciech Klabun, Przewodniczący Klubu Radnych PiS w RMT

Trwa filmowe święto i jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych sztuce operatorów filmowych – 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE Toruń 2021.

Przez osiem dni (do soboty 20 listopada) m.in. w CKK Jordanki, CSW oraz Cinema City odbywają się projekcje filmów, warsztaty, seminaria, wystawy i spotkania z twórcami.

REKLAMA

O tym, że to dobrze, że Festiwal powrócił do swojego macierzystego miasta, wypowiada się większość mieszkańców. Oczywiście zdania zawsze bywają podzielone, ale w takich momentach zawsze najlepiej przemawiają fakty.

A faktem jest, iż 1. edycja wydarzenia po powrocie do Torunia, z 2019 r. (niestety – wersji hybrydowej z 2020 r. porównywać nie można) przyciągnęła do naszego miasta ponad 800 autorów zdjęć, 900 studentów szkół filmowych, 170 gości specjalnych (jurorów, aktorów, laureatów), 160 dziennikarzy oraz 1200 reprezentantów przemysłu filmowego, wydano 4500 akredytacji.

Obecność Festiwalu w Toruniu poza niewątpliwym prestiżem przyniosła miastu wymierne profity. Badania wskazują, że goście zostawili w Toruniu ok. 4,7 mln zł, które wsparły toruńskie firmy w końcówce roku. Nie oszukujmy się – listopad to czas po sezonie turystycznym, w którym gastronomowie, hotelarze, taksówkarze i przewodnicy raczej myślą o przygotowaniach do przyszłego roku. Ekwiwalent reklamowy Torunia wyniósł ponad 16 mln zł, a samego festiwalu – ponad 26 mln zł.

Trudno wyrokować, czy obecna edycja w liczbach przebije powyższą. Obowiązujące rygorystyczne obostrzenia pandemiczne nie ułatwiają życia zarówno organizatorom, jak i uczestnikom. Jedno jest pewne – nawet jeśli będzie porównywalna, to wniesie ogromną wartość dodaną dla naszego miasta, które na taki poziom i profesjonalizm po prostu zasługuje.

A jak będzie wyglądał festiwal za kilka lat? Dla jednych to scenariusz filmu science fiction, dla innych – sen, który stanie się rzeczywistością.

2 thoughts on “Filmowy sen o Toruniu [FELIETON]

 1. Ty kłamiesz człowieku. Radny.
  Ta prywatna impreza powoduje wyłącznie straty ekonomiczne dla torunian.
  Duże straty!
  Kłamanie, to twoja stała cecha- radny?!
  Wprowadzona segregacja sanitarna,
  to odpowiedzialność prezydenta Torunia, radnych i firmy Energa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *