FORTour, czyli zwiedzanie toruńskich fortów

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sobotę 6 marca odbędzie się nocne zwiedzanie toruńskich fortów. Łącznie uczestnicy spędzą około 4 godziny na zwiedzaniu w towarzystwie przewodników.

Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 18:00. Wówczas uczestnicy zaczną spacerować po Forcie IV przy Chrobrego 86.

Następnie, o godz. 20:30 rozpocznie się zwiedzanie Fortu I na ulicy Winnej. Istotny jest fakt, iż organizatorzy nie zapewniają transportu z jednego do drugiego fortu.

– W trakcie pierwszej części wycieczki w Forcie IV, uczestnicy przespacerują się suchą fosą dookoła fortu, zajrzą do kaponiery przeciwskarpowej i poterny amunicyjnej, umożliwiającej dostarczanie amunicji do baterii znajdujących się na zewnątrz obiektu. Następnie będzie można zobaczyć most zwodzony oraz pancerze zainstalowane na forcie w ramach modernizacji dzieła w latach 90 tych XIX w. W Forcie I turyści zobaczą m.in. most zwodzony (inny niż w Forcie IV – a oba są działające!), prochownię oraz zapoznają się z systemem ładowania i obsługi dział w kopułach pancernych – informuje jedna z organizatorek zwiedzania, Anna Lamers.

Na koniec odbędzie się wspólne ognisko, podczas którego zwiedzający będą mogli dopytać przewodników o interesujące szczegóły wycieczki. Organizatorzy zapewniają możliwość kupna kiełbasek i pieczywa na miejscu na Forcie I.

Na facebooku jest także utworzone wydarzenie. Znajdziecie je TUTAJ.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *