FORTour, czyli zwiedzanie toruńskich fortów

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sobotę 6 marca odbędzie się nocne zwiedzanie toruńskich fortów. Łącznie uczestnicy spędzą około 4 godziny na zwiedzaniu w towarzystwie przewodników.

Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 18:00. Wówczas uczestnicy zaczną spacerować po Forcie IV przy Chrobrego 86.

Następnie, o godz. 20:30 rozpocznie się zwiedzanie Fortu I na ulicy Winnej. Istotny jest fakt, iż organizatorzy nie zapewniają transportu z jednego do drugiego fortu.

– W trakcie pierwszej części wycieczki w Forcie IV, uczestnicy przespacerują się suchą fosą dookoła fortu, zajrzą do kaponiery przeciwskarpowej i poterny amunicyjnej, umożliwiającej dostarczanie amunicji do baterii znajdujących się na zewnątrz obiektu. Następnie będzie można zobaczyć most zwodzony oraz pancerze zainstalowane na forcie w ramach modernizacji dzieła w latach 90 tych XIX w. W Forcie I turyści zobaczą m.in. most zwodzony (inny niż w Forcie IV – a oba są działające!), prochownię oraz zapoznają się z systemem ładowania i obsługi dział w kopułach pancernych – informuje jedna z organizatorek zwiedzania, Anna Lamers.

Na koniec odbędzie się wspólne ognisko, podczas którego zwiedzający będą mogli dopytać przewodników o interesujące szczegóły wycieczki. Organizatorzy zapewniają możliwość kupna kiełbasek i pieczywa na miejscu na Forcie I.

Na facebooku jest także utworzone wydarzenie. Znajdziecie je TUTAJ.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *