Jak wygląda manuskrypt, który poseł PiS chce przekazać Węgrom? [ZDJĘCIA]
Projekt ustawy posłów PiS w sprawie przekazania Węgrom tzw. Kodeksu Korwina ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej wzbudził niemałe kontrowersje. Sprzeciw wyraziła już sama Książnica, lokalni samorządowcy, a także parlamentarzyści. Czym tak właściwie jest najsłynniejszy w ostatnim czasie manuskrypt?
Manuskryptu „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” pochodzi z drugiej połowy XV wieku, a jego autorem jest Naldus Naldius, pochodzący z Florencji humanista i pisarz działający na dworze króla węgierskiego Macieja Korwina. Sam manuskrypt napisany został właśnie we Florencji.
Tzw. Kodeks Korwina to jeden z najcenniejszych elementów zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Do Torunia trafił najpóźniej w XVI w. Jak podkreśla sama Książnica, jest to bardzo ważna część polskiego dziedzictwa kulturowego i oddania manuskryptu wiązałoby się z ogromną stratą. Jak wygląda dokument można zobaczyć w poniższej galerii:
Szczegółowo o historii kodeksu opowiedział prof. Bartosz Awianowicz, którego wykład “O ścisłych związkach Kodeksu Naldusa z Polską” opublikowała niedawno Książnica Kopernikańska. Wykład można obejrzeć poniżej:
Przeciw pomysłowi przekazania Węgrom manuskryptu opowiedział się m.in. sejmik województwa, Książnica Kopernikańska, radni miejscy i posłowie Koalicji Obywatelskiej, koło poselskie Polskie Sprawy i prezydent Torunia Michał Zaleski.