Fotoreporter “Tylko Toruń” z nagrodą Kujawsko-Pomorskie Press Foto 2019

Box1 Kultura Wiadomości
Fot. Dwór Artusa

W Dworze Artusa podziwiać będziemy mogli najlepsze fotografie prasowe, wykonane w województwie kujawsko-pomorskim w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród laureatów jest fotoreporter dwutygodników „Tylko Toruń” oraz „Poza Toruń” – Łukasz Piecyk.

Wernisaż wystawy Kujawsko-Pomorskie Press Foto 2019 rozpocznie się dziś o godz.18.30. Czyje zdjęcia będziemy mogli zobaczyć?

REKLAMA

– Dwór Artusa zaprosił do udziału wszystkich fotoreporterów zatrudnionych w redakcjach prasowych, internetowych, bądź agencjach fotograficznych, a także freelancerów pracujących dla mediów lokalnych – czytamy na stronie Centrum Kultury Dwór Artusa.

Konkurs Kujawsko-Pomorskie Press Foto to spadkobierca odbywającego się w latach minionych przeglądu zdjęć Regional Press Photo. Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie i zestawy zdjęć, które doceniono ze względu na najwyższą wartości informacyjną, merytoryczną i techniczną, jednocześnie nie pozbawioną oryginalnej wizji autora.

Na konkurs nadesłano ponad 350 zdjęć. Jury, którego przewodniczącym był Wojtek Szabelski, wybrało laureatów w 4 kategoriach: Życie codzienne, Kultura i sztuka, Sport oraz Wydarzenia.

Nagrodę Grand Prix plebiscytu otrzymał w tym roku Krzysztof Wesołowski, za zdjęcie, na którym uwiecznił Vittorio Storaro, autora zdjęć filmowych do “Czasu Apokalipsy” i “Ostatniego Cesarza”.

W kategorii „Życie codzienne” I miejsce zdobył nasz fotoreporter Łukasz Piecyk.

– Nagroda niezmiernie mnie cieszy, siłą rzeczy jest wyróżnieniem za moją pracę – mówi. – Nigdy do takich konkursów nie miałem szczęścia, tym bardziej informacja o przyznaniu nagrody sprawiła mi wielką radość.

Zdjęcie wykonane zostało we wrześniu 2017 r. w domu 108-latka w podtoruńskim Czarnowie.

– Fotografia przedstawia wizytę u Józefa Żurka, wówczas najstarszego mężczyzny w Polsce, kombatanta II wojny światowej – wspomina fotoreporter. – Z bohaterem zdjęcia spotkaliśmy się kilka dni po jego 108. urodzinach. Z uwagi na stan zdrowia i zmęczenie przyjął nas w sypialni, na leżąco. W planach miałem zupełnie inne zdjęcie. Zmiana miejsca, w którym siedziałem sprawiła, że przede mną ukazała się scena widniejąca na zdjęciu: na pierwszym planie znajduje się pan Józef, emocjonalnie opisujący swoją historię, w tle, w drugim pokoju, siedzi jego żona. Słysząc już po raz kolejny opowieść o życiu męża, postanowiła rozwiązać krzyżówkę lub poczytać gazetę – tego dokładnie nie pamiętam. Sytuacja urzekła mnie na tyle, że postanowiłem nacisnąć spust migawki. To była najlepsza fotografia, którą wyniosłem z tej wizyty.

W kategorii „Sport” I nagrodę zdobył Aleksander Knitter, w kategorii „Wydarzenia” – Marcin Jaworski, zaś I miejsce za „Reportaż” – Andrzej Goiński.

Nagrody wszystkim laureatom Kujawsko-Pomorskie Press Foto 2019 przyznane zostaną podczas wtorkowego wernisażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *