Fryzjerzy, restauracje i bary. Rząd odmraża gospodarkę

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

18 maja wracają usługi fryzjerskie i kosmetyczne, a działalność wznawiają także kawiarnie, bary i restauracje. Będą jednak ograniczenia. Informację przekazał dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Długie tygodnie, które są za nami, nauczyły nas trochę żyć z koronawirusem – mówił premier, zapowiadając kolejne poluzowania obostrzeń.

Odmrażanie gospodarki odbywać się będzie etapami. Premier przedstawił plan “przywracania normalności” na najbliższe trzy tygodnie. Na pierwszy ogień zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, które jednak przestrzegać będą musiały odpowiedniego reżimu sanitarnego, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom. Również 18 maja wraca działalność restauracji, barów i kawiarni. Odległość między stolikami będzie w nich musiała wynosić przynajmniej 2 metry. Obowiązywał będzie też limit 4 m² na jedną osobę w lokalu. Również tutaj przestrzegać będzie trzeba specjalnych wytycznych.

Zmiany od najbliższego poniedziałku sięgną także transportu publicznego. Zwiększony w pewnym stopniu zostanie limit pasażerów w autobusach i tramwajach. Obecnie zajętych może być połowa miejsc siedzących. Według nowych przepisów, do pojazdów transportu publicznego będzie mogło wejść tylu pasażerów, ile wynosi 30% łącznych miejsc siedzących i stojących. Zarządcy będą mieli wybór, czy zostać przy starych zasadach, czy skorzystać z nowej opcji.

Zmiany dotyczyć będą również sektora edukacji. Od przyszłego poniedziałku można będzie prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną też m.in. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, czy świetlice środowiskowe, czyli te placówki, które posiadają bazę noclegową i prowadzą działalność opiekuńczo-edukacyjną.

25 maja wrócą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów klas 8. Konsultacje dla uczniów wszystkich klas będą możliwe już tydzień później. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 został przedłużony.

17 maja dzieci do 13. roku życia będą mogły poruszać się poza domem bez opieki rodzica lub opiekuna.

18 maja zwiększony zostanie też limit osób na obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach i skateparkach mogło będzie przebywać maksymalnie 14 osób oraz 2 trenerów. W przypadku pełnowymiarowych boisk piłkarskich będą to 22 osoby i 4 trenerów.

Sport wraca również na zamknięte obiekty. W obiektach do 300 m² będzie to 12 osób + trener, od 301 do 800 m² – 16 osób + 2 trenerów, od 801 do 1000 m² – 24 osoby + 2 trenerów, a powyżej 1000 m² – 32 osoby + 3 trenerów. Nie będzie jednak możliwości korzystania z szatni, czy węzła sanitarnego, poza WC.

18 maja odmrożona zostanie w pewnym stopniu również kultura. Wracają kina plenerowe, prace na planach filmowych, czy indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

25 maja w pewnym zakresie wracają też uczelnie. Możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów oraz tych zajęć, które które nie mogą być realizowane zdalnie.

Kontrole na granicach przedłużone zostają do 12 czerwca.

– Chcemy w ten sposób stopniowo wracać do normalności. Powrót jest potrzebny, ale możliwy dzięki temu, że chronimy się przez dystansowanie i korzystanie ze środków dezynfekcyjnych – zaznaczał premier.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *