Fundusz Inwestycji Lokalnych. Paweł Szramka z interpelacją do ministra

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorządowcy zarzucali partii rządzącej, że podział pieniędzy odbywał się nie według kryteriów merytorycznych, a politycznych, a same kryteria nie były jawne. Rządzący takie zarzuty określają absurdalnymi – ich zdaniem podział był sprawiedliwy. Zainterweniować postanowił także poseł Paweł Szramka, który zwrócił się z interpelacją do ministra rozwoju.

W poniedziałek w Toruniu zjechali się prezydenci największych miast województwa, by wyrazić sprzeciw, wobec sposobu rozdysponowania pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorządowcy, m.in. prezydenci Bydgoszczy, Włocławka i Grudziądza twierdzili, że środki rozdzielane były według sympatii politycznych.

REKLAMA

Jeszcze tego samego dnia na zarzuty odpowiedział minister Łukasz Schreiber, zaprzeczając tezom stawianym przez opozycję.

Teraz głos w sprawie zabrał także poseł Paweł Szramka, który uważa, że podział pieniędzy z Funduszu powinien być transparentny i samorządowcy powinni wiedzieć, co zadecydowało o tym, że ich wnioski zostały odrzucone. Skierował do ministra rozwoju interpelację, w której pyta m.in. jakie były kryteria przyznawania środków. Poniżej pełna treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze,
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju jest to aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).
Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu ma trafić do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19, a wsparcie będzie bezzwrotne.
W ostatnich dniach zostały przedstawione wyniki naborów do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla powiatów i gmin między innymi z województwa kujawsko-pomorskiego. Łączenie do tego regionu na różnego rodzaju inwestycje trafić ma 527,8 mln zł.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie były konkretne kryteria kwalifikujące poszczególne powiaty, gminy i miasta do otrzymania środków z RFIL oraz gdzie lokalni włodarze mogli się z tymi kryteriami zapoznać?
2. Dlaczego samorządy, których wnioski o udzielenie dotacji zostały odrzucone, nie otrzymały zwrotnej informacji, co było powodem odrzucenia wniosku i nieudzielenia dotacji?
3. Kiedy dokładnie przyznane środki zostaną przekazane samorządom?

Poinformujemy, jak tylko poznamy odpowiedź ministra.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *