Garażuj i płać. Czy będzie taniej?

Box2 Wiadomości

Różne stawki podatku od garażu w zależności od tego, czy jest wpisany do odrębnej księgi wieczystej, czy też zalicza się do lokalu mieszkalnego, to problem, na który zwraca uwagę wielu mieszkańców miasta.

Temat podjął radny Koalicji Obywatelskiej, Łukasz Walkusz, który skierował w tej sprawie wniosek do prezydenta.

Mieszkańcy naszego miasta, a w szczególności użytkownicy pojazdów, zgłaszają się do mnie z wnioskami i apelami o obniżenie stawki podatku od nieruchomości w kategorii garaże i miejsca postojowe w halach garażowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w naszym mieście wymiar podatku za tego typu nieruchomości jest obecnie ponad dziewięciokrotnie wyższy niż podatek od powierzchni mieszkalnych – czytamy w piśmie.

Radny podkreśla, że dysproporcja ta dotyka wyłącznie użytkowników garaży, którzy formalnie posiadają garaż bądź miejsce postojowe w hali garażowej na tzw. odrębnej księdze wieczystej. Natomiast jeśli jest to wpisane w księdze lokalu mieszkalnego, obowiązują niższe stawki.

O problem postanowiliśmy zapytać władze miasta.

W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z treścią ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z najniższej preferencyjnej stawki podatkowej mogą korzystać wyłącznie te lokale, których funkcja użytkowa określona jest jako mieszkalna – odpowiada Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Jak wyjaśnia, wynika to z linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz interpretacji Ministerstwa Finansów.

Garaże wielostanowiskowe w budynku mieszkalnym, jak również garaże wydzielone trwałymi ścianami w obrębie tego budynku – jako samodzielne lokale będące odrębnymi nieruchomościami, stanowią odrębne przedmioty opodatkowania podatkiem od nieruchomości – dodaje rzecznik.

Według funkcji geodezyjnych garaże są niemieszkalne, dlatego obowiązuje wobec nich osobna stawka opodatkowania zgodna z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.

Rzecznik zaznacza, że w Toruniu w przypadku garaży i miejsc postojowych w halach garażowych od kilku lat obowiązuje niższa stawka podatku. Do bieżącego roku było to 80 proc. stawki maksymalnej.

Na rok 2022 planuje się jej dalsze obniżenie do 65,67 proc., jeśli radni podejmą taką decyzję – wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel.

Takie rozwiązanie oznaczałoby, że toruńska stawka za te nieruchomości wyniosłaby 5,70 zł od mkw. powierzchni użytkowej i byłaby o 2,98 zł niższa od stawki ogłoszonej przez ministerstwo. Tym samym mieszkańcy Torunia, którzy posiadają lokal mieszkalny z garażem lub miejscem postojowym, zapłaciliby podatek od nieruchomości o ponad 80 zł mniejszy niż mieszkańcy Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi czy Poznania.

Kwestia nowych przepisów podatkowych była przedmiotem czwartkowych obrad Rady Miasta. Wszyscy radni jednogłośnie ppowiedzieli się za projektem zmian.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *