Gdzie powstaną stacje ładowania samochodów elektrycznych? [MAPA]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na czwartkowej sesji Rady Miasta ma zapaść decyzja o lokalizacji ponad 40 ładowarek dla samochodów elektrycznych. Obecnie w Toruniu samochód można podładować w 6 punktach. Docelowo ma ich być 100.

Powstanie stacji to wymóg ustawy z 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ich liczba została określona na podstawie liczby mieszkańców i zarejestrowanych pojazdów. Jak podaje Instytut Badań Rynku Samochodowego Samar w Polsce na koniec 2019 roku było ponad 10 tysięcy samochodów elektrycznych, z czego niecałe 49% to pojazdy zasilane tylko prądem. Pozostałe to w praktyce tylko hybrydy plug-in, czyli samochody z silnikiem spalinowym, które mogą na dodatkowym silniku elektrycznym przejechać kilkadziesiąt kilometrów (te drugie nie mogą parkować w Toruniu za darmo).

W tej chwili samochód podepniemy w punktach przy Sieradzkiej 14, Żółkiewskiego 15 i M. Skłodowskiej-Curie 105. Trwa budowa 4 nowych punktów – po dwóch przy Lubickiej i Łódzkiej.

Do końca roku ma natomiast powstać 31 ogólnodostępnych stacji z dwoma punktami ładowania (każdy po 22 kW) oraz 10 stacji w konfiguracji 50 i 22 kW.

Stacje przygotuje Energa Operator SA. Miasto jedynie udostępnia lokalizacje.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *