Gen. Elżbieta Zawacka we wtorek obchodziłaby 110. urodziny. W weekend będziesz mógł poznać jej historię

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Gdyby żyła, kończyłaby w najbliższy wtorek 110 lat. Z okazji urodzin gen. Elżbiety Zawackiej, Fundacja jej imienia oraz przedstawiciele miasta zapraszają na cykl wydarzeń poświęconych emisariuszce.

W ten weekend każdy zainteresowany historią gen. Zawackiej będzie mógł bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem wystawę “Minęło 100 lat… (1909-2009) kilka obrazów z życia gen. Elżbiety Zawackiej”, spotkać się z wieloletnimi współpracownikami pani Generał oraz obejrzeć film “Elżbieta Zawacka. Miałam szczęśliwe życie”. Na zwiedzających czekają quizy i kalambury z nagrodami. Z atrakcji tych będzie można skorzystać w siedzibie Fundacji przy ul. Podmurnej 93 w piątek (15.03) w godz. 11.00-18.00 oraz w sobotę (16.03) między godz. 12.00 a 16.00.

REKLAMA

Krótką historię „Zo” poznać będzie można także w autobusach i tramwajach miejskich. W pojazdach wyświetlany jest trailer filmu “Emisariuszka”. W rolę generał wcieliła się Katarzyna Bujakiewicz. Premiera zwiastuna odbyła się w ubiegłym roku.

We wtorek (19.03) z okazji 110. urodzin Elżbiety Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego przedstawiciele UM Toruń, wraz z przyjaciółmi „Zo” złożą kwiaty na jej grobie.

W piątek 22 marca o godz. 11:30 w ZSPS i VIII LO odbędzie się uroczysty finał XIX Miejskiego Konkursu Historycznego “Dzieje Torunia”, którego wiodącym tematem jest „Generał Elżbieta Zawacka „Zo” 1909-2009”.

Do 30 czerwca 2019 r. trwa konkurs na stypendium scenariuszowe, które pozwoli zwycięzcy na napisanie scenariusza pełnometrażowego filmu o gen. Zawackiej. Zarysy scenariusza można przesyłać na adres filmozo@zawacka.pl. Autor zwycięskiej pracy otrzyma w nagrodę 60 tys. zł. Szczegóły i regulamin.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *