Globalna lekcja [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica | Ekonomista

Do polskich szkół uczęszcza sto osiemdziesiąt pięć tysięcy uczniów z Ukrainy, których wojna zmusiła do ucieczki ze swojego kraju. Prawie dwa razy więcej młodych uchodźców jest poza naszym systemem i korzysta z edukacji zdalnej organizowanej przez Ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Część Ukraińców, która trafiła do polskich szkół, uczy się w tzw. oddziałach przygotowawczych, których celem jest integracja cudzoziemców i nauka języka polskiego. To rozwiązanie wykorzystywane jest głównie w dużych miastach. Najpopularniejszą formą w mniejszych miejscowościach jest dołączanie uczniów z Ukrainy do już funkcjonujących oddziałów w szkole. Taki sposób postępowania krytykują jednak niektórzy rodzice. Zarzucają oni, że przez to nauczyciel nie jest w stanie realizować podstawy programowej zgodnie z planem.

REKLAMA

Rozumiem, że pojawienie się w klasie obcokrajowców może być dużym wyzwaniem dla nauczyciela. Można jednak tę sytuację potraktować jako szansę, a nie problem. Zanim zostałem wójtem, działając w sektorze pozarządowym, organizowałem międzynarodowe wymiany młodzieży. Z doświadczenia wiem, że nauka w wielokulturowych grupach stwarza nowe możliwości. Przebywanie z ludźmi z innego kraju jest jak przeglądanie się w lustrze –  uświadamiamy sobie, że niektóre nasze zachowania i zwyczaje są inne niż u obcokrajowców. Refleksja nad tym pozwala lepiej poznać siebie i swoją kulturę.

3 thoughts on “Globalna lekcja [FELIETON]

 1. szał i Pandemiada (wyszczepieniada) – zakończona z dnia na dzień przez….Włodzimierza Putina
  teraz zamieniona na
  szał i “Ukrainiadę” (za pieniądze podatki na polskiego – drożyzna)…..
  maseczka zamieniona na flagę ukraińską…. (żenada)
  i w tym i w tym bierze udział m.in. p. Skonieczka jak i cały Główny Nurt (ściek)
  (podający się za niepokornego, niezależnego z własną wolna wolą)

 2. “felieton” krypto-reklamowy ,czytaj propagandowy
  partyjny “Polski2050” od Hołowni (czytaj od Tuska z Eurokołchozu)

 3. To wójcie- jako członek “Holownika”-
  wprowadź taką piękną twoją ideę i zaproś do twoich szkół hindusów, inuitów, aborygenów, zulusów i co tam jeszcze chcesz.
  To dopiero szansa na nowe możliwości, szansa na lepsze- jeszcze lepsze poznanie przez dzieci polskie, samych siebie i swojej kultury ojczystej.
  Jak widać przebywanie z Szymkiem zrobiło swoje…
  wójtowi.
  Lepiej poznał siebie, lepiej zrozumiał siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.