“Godzina dla Ziemi” w Toruniu. Zgasną iluminacje na estakadzie, Dworze Artusa i murach obronnych

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sobotni wieczór na godzinę Toruń spowiją ciemności. Zgasną iluminacje Dworu Artusa, Zamku Krzyżackiego, murów obronnych przy Bulwarze Filadelfijskim oraz światła estakady na Placu Daszyńskiego. Wszystko po to, by chronić Ziemię.

Toruń kolejny raz z rzędu włącza się w ogólnoświatową akcję „Godzina dla Ziemi WWF”. Iluminacje na kilku miejskich obiektach zgasną punktualnie o godz. 20.30.

Na czym polega akcja? Chodzi o symboliczne zgaszenie światła na godzinę. Inicjatywa promować ma ideę ochrony środowiska naturalnego oraz służyć rozwiązywaniu konkretnych problemów ekologicznych.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Nie niszczmy naszego domu”. Ma zwrócić uwagę na to, jak każdy z nas, codziennie, w niewielkim stopniu zmieniając swoje nawyki, może przyczynić się do ograniczenia swojego negatywnego wpływu na naszą planetę. Pokazuje również Polakom, że mają prawo do ochrony naszego wspólnego domu, czyli naszej planety. Poprzez akcję przekazana jest także zachęta, by na stronie godzinadlaziemi.pl złożyć podpis pod apelem w tej sprawie.

„Godzina dla Ziemi” to ogólnoświatowa akcja ekologiczna, zainicjowana przez WWF 12 lat temu. Jej celem jest nakłonienie ludzi, firm i instytucji do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Ma to skłonić do refleksji nad zmianami klimatu.

Co roku w akcji uczestniczy kilkaset państw na całym świecie. Na godzinę światła gasną na takich znanych zabytkach, pomnikach i obiektach, jak: opera w Sydney, brama Indii w Bombaju, piramidy w egipskiej Gizie, bazylika św. Piotra w Watykanie, wieża Eiffla, pałac Buckingham w Londynie, moskiewski Kreml oraz Empire State Building w Nowym Jorku.

W Polsce udział bierze kilkadziesiąt miast, w których gasną iluminacje takich obiektów, jak np. Pałac Kultury i Nauki, wszystkie mosty oraz Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura czy Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *