Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019. Znamy szczegóły! [FOTO]

Box2 Fotogalerie Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sobotę (23 marca) w Arenie Toruń rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019. Mistrzostwa pobiją rekord świata w liczbie uczestników oraz reprezentowanych krajów – zapowiadają organizatorzy, Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters i miasto.

Kulisty wydarzenia, które rozpocznie się w sobotę (23 marca), odsłonił dziś prezydent Torunia Michał Zaleski.

REKLAMA

– Po kilku latach starań, zabiegów, uzyskaliśmy zgodę na zorganizowanie tej imprezy w tym miejscu i z tego powodu jesteśmy dumni, że będziemy gościli w Toruniu ok. 4,4 tys. zawodników z 88 krajów świata – mówi prezydent.

Inaugurację igrzysk zaplanowano o godz. 18 w Arenie Toruń. Po oficjalnej części ceremonii rozpocznie się koncert “Muzyczna podróż dookoła świata”. Mistrzostwa zakończą się 30 marca o godz. 17.

W zawodach wystartuje 28 polskich olimpijczyków, m.in.: Robert Korzeniowski, Ludwika Chewińska, Urszula Kielan czy Joanna Balcerzak. Dla 3,5 tys. uczestników zza granicy, osób towarzyszących, a także sędziów i obsługi technicznej przygotowane zostały noclegi w hotelach, pensjonatach i innych obiektach na terenie Torunia.

Wśród wszystkich zawodników jest wielu seniorów. Najstarszy z nich – Stanisław Kowalski – ma 109 lat.

Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters zwrócił uwagę, że sukcesem jest pozyskanie zgody na realizację mistrzostw w Toruniu, co przełoży się na promocję miasta.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że wszystkie obiekty sportowe, na których będzie odbywała się rywalizacja, są w pełni przygotowane.

– Pamiętajmy, że są to nietypowe mistrzostwa halowe – mówi Mariola Soczyńska, dyrektor magistrackiego wydziału sportu i rekreacji. – Zawodnicy biorą udział również w biegach, które odbywają się w przestrzeni publicznej.

Od 24 do 30 marca będą rozgrywane następujące konkurencje lekkoatletyczne: biegi 60 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 60 m przez płotki, 3 000 m chód na hali, pięciobój, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem, rzut ciężarkiem, biegi przełajowe na 6 i 8 km, półmaraton, chód na 10 km, bieg na 10 km, sztafeta 4×200 m.

Szacowane koszty mistrzostw w Toruniu to ok. 2 mln zł. Ok. 300 tys. zł to pieniądze z budżetu miasta. Zawody dofinansował również samorząd województwa oraz sponsorzy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *