Historia brudu, fotografia otworkowa i zabawa zmysłami – już jutro w Młynie Wiedzy

Box2 Kultura
Fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Wiktor Niedzicki, twórca programów telewizyjnych „Laboratorium”, „Nauka od kuchni” czy „Nobel dla Polaka”, będzie gościem specjalnym Toruńskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie odbędzie się 28 września w pięciu różnych lokalizacjach na terenie miasta, w tym w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dla mieszkańców przygotowanych zostało 14 popularnonaukowych aktywności.

– Toruńska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie w rocznym planie działalności naszego centrum nauki – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki. – Zachęcam do tego, aby skorzystać z szeregu aktywności przygotowanych przez nasze Centrum i partnerów. Każda z nich jest wyjątkowa. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, ale na pewno każdy z uczestników znajdzie dla siebie interesujące wydarzenia – dodaje.

REKLAMA

Wydarzenie, wspólnie z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, organizuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Noc Naukowców to dla UMK szansa, by jasno mówić o tym, co skomplikowane – dodaje Aleksander Anikowski, kierownik Działu Promocji i Informacji UMK. – Podczas tegorocznej edycji opowiadając o biologii, chemii, filologii, matematyce, medycynie i psychologii społecznej przesuniemy relacje jasności do skomplikowania poza horyzont zdarzeń.

Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców bezpłatnie zwiedzić będzie można Centrum Nowoczesności Młyny Wiedzy. Darmowe wejściówki odebrać będzie można na pół godziny przed każdym z wejść. Te rozpoczną się o godz. 18, 20 i 22.

Co będziemy mogli zobaczyć? Na wystawie w CN Młyn Wiedzy zobaczyć będziemy mogli fotografie z Antarktyki – jej krajobrazów i żyjących tam zwierząt. W ramach tej prezentacji obejrzymy również filmy związane z założeniem Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego oraz prezentujące jej aktualną działalność. 

Przed budynkiem centrum nauki będzie można zajrzeć do namiotu historycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zapoznać się z badaniami realizowanymi przez BabyLab oraz wziąć udział w warsztatach „Łowcy gwiazd”.

– W trakcie zajęć zaprezentujemy możliwości, jakie dają nam obywatelskie projekty naukowe należące do organizacji Citizen Science Alliance – wyjaśnia Elżbieta Ragan-Drozd z Młyna Wiedzy. – W trakcie warsztatów ustalimy zaś, jaki jest cel konkretnych projektów astronomicznych oraz wskażemy uczestnikom w jaki sposób mogą wesprzeć pracę naukowców.

Przy Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży zorganizowane zostaną pokazy i doświadczenia z półkulami magdeburskimi. O godz. 21.15 zaplanowano zaś pokaz przygotowany przez chemików.

Na parterze budynku od godz. 18 będzie można zajrzeć do stanowisk „Świata zmysłów” przygotowanych przez Klub Nauczyciela “Belferski Młynek”, działający przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

– Będzie można przyjść i pobawić się swoimi zmysłami – mówi Bartosz Woźniak z Młyna Wiedzy. – Próbom poddamy swój wzrok, słuch, smak, dotyk i węch. Znajdzie się również strefa dla najmłodszych, którzy również będą mogli poznawać swoje zmysły, głównie dotyk i wzrok.

Na parterze MCSM zorganizowane zostaną naukowe prezentacje oraz wykłady. W tych ostatnich udział weźmie m.in. Wiktor Niedzicki.

Formuła prezentacji naukowców zakłada 3-minutowe wystąpienia oraz siedem minut na pytania i odpowiedzi. O godz. 20:15 Wiktor Niedzicki wspólnie z uczestnikami wydarzenia zastanowi się nad tym, czy nauka jest nam potrzebna.

– Mamy komunikację, mamy jedzenie, opiekę medyczną, to może nauka rzeczywiście nie jest nam potrzebna – pyta przewrotnie popularyzator nauki.

Godzinę później Marek Jurgowiak poruszy temat związany z nauką i pseudonauką w kreowaniu wiedzy medycznej. O godz. 22.15 ponownie na scenie pojawi się Wiktor Niedzicki, który – tym razem – przedstawi historię brudu. 

W salach MCSM odbędą się także warsztaty przygotowane przez pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Gospodarki. Uniwersytet przygotował warsztaty poświęcone tangramom, kedronom, mandalom oraz kodowaniu.

Wyższa Szkoła Gospodarki przeprowadzi trzy edycje warsztatów związanych z programowaniem LEGO Mindstorm oraz wstępem do fotografii otworkowej. 

Informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w serwisie społecznościowym Facebook

 Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży

 • 18:00-19:00 – warsztat „LEGO Maindstorm” wstęp do fotografii otworkowe
 • 18:00-22:00 – warsztat „Chłopcy i dziewczęta kodujcie od święta” 
 • 18:00-22:00 – warsztat „Tangramy, kedrony, mandale bawią, rozwijają i uczą myśleć od juniora do seniora” 
 • 18:00-22:00 – „Strefa zmysłów”
 • 19:00-20:00 – “Czym jest…?” – prezentacje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
 • 19:30-20:30 – warsztat „LEGO Maindstorm” wstęp do fotografii otworkowej 
 • 20:15-21:00 – Wiktor Niedzicki – wykład „Czy nauka jest nam potrzeba?”
 • 21:00-22:00 – warsztat „LEGO Maindstorm” wstęp do fotografii otworkowej
 • 21:15-22:00 – dr Marek Jurgowiak – wykład „Nauka a pseudonauka w kreowaniu wiedzy medycznej – jak pisać i mówić o nauce?”
 • 22:15-23:00 – Wiktor Niedzicki – wykład „Historia brudu”

Parking przed Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży

 • 18:30 – pokaz doświadczenia z półkulami magdeburskimi
 • 21:15 – pokaz chemiczny 

Parking przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

 • 18:00-22:00 – stanowisko archeologiczne/namiot historyczny 

Namiot przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 

 • 18:00-22:00 – stanowisko BabyLab
 • 19:00-19:45 – warsztat „Łowcy gwiazd”

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *