Hybrydowy autobus na testach w toruńskim MZK

Box2 Wiadomości
fot. MZK

W tym tygodniu po toruńskich ulicach kursował będzie hybrydowy autobus firmy MAN.

– Jest to całkowicie nowy model autobusu miejskiego MAN Lion’s City w wersji hybrydowej „EfficientHybrid”. Oznacza to, że 9 litrowy silnik diesla współpracuje z modułem elektrycznym w trybie „mild hybrid”, odzyskując energię bezpowrotnie traconą w autobusach z tradycyjnym napędem.  Odzyskana energia gromadzona jest w ultrakondenstaorach. Pojazd wykorzystuje tę energię do zasilania urządzeń na pokładzie oraz pracy układu start/stop, co pozwala na oszczędność paliwa na poziomie nawet do 15% w stosunku do tradycyjnych napędów. Dodatkowo układ start/stop znacznie zmniejsza emisję spalin do atmosfery – czytamy na stronie MZK.

Testowany przez toruńskie MZK autobus ma ponad 12 metrów długości i może pomieścić 90 pasażerów. Przez obecne obostrzenia jednak może do niego wsiąść maksymalnie 29 osób.

Autobus ma specjalne miejsce do przewożenia wózków inwalidzkich, a także rampę ułatwiającą wsiadanie do niego osobom niepełnosprawnym.

Posiadający całopojazdową klimatyzację hybrydowy autobus będzie jeździł po toruńskich ulicach do 6 lutego. Będzie można go znaleźć na liniach nr 15, 23 i 26.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *