Ile nieruchomości w Polsce kupili cudzoziemcy?

Materiały partnera

Cudzoziemcy mogą kupować nieruchomości w Polsce, ale każda taka transakcja jest obwarowana licznymi ograniczeniami. Ile mieszkań w 2020 r. nabyli cudzoziemcy? W których częściach Polski najczęściej nabywają oni nieruchomości?

Ile zezwoleń na nabycie nieruchomości w 2020 roku wydało MSWiA?

W Polsce za wydawanie pozwoleń na zakup nieruchomości przez cudzoziemców – w drodze decyzji administracyjnej – odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z najnowszego sprawozdania (za 2020 r.) wynika, że instytucja ta wydała:

  • 429 zezwoleń na nabycie 692 nieruchomości gruntowych
  • 158 zezwoleń na nabycie 176 lokali mieszkalnych i użytkowych – dla porównania w 2016 r. było to zaledwie 96 zezwoleń

Łączna powierzchnia nieruchomości gruntowych, na zakup których MSWiA wyraziło zgodę, wyniosła 44,70 ha. W przypadku lokali mieszkalnych i użytkowych było to 9731,71 mkw.

Jak podaje Ministerstwo, nie wszystkie wnioski złożone przez cudzoziemców zostały rozpatrzone pozytywnie. Dotyczy to również podań o zakup udziałów i akcji, na zakup których – podobnie jak w przypadku nieruchomości – trzeba uzyskać pozwolenie.

W jakich województwach cudzoziemcy najczęściej kupowali nieruchomości?

Lokale mieszkalne i użytkowe, którymi w 2020 r. zainteresowani byli cudzoziemcy (osoby fizyczne), znajdowały się w różnych częściach kraju. Jeżeli wziąć pod uwagę powierzchnię nieruchomości, to lista najpopularniejszych województw prezentuje się następująco:

  • Województwo pomorskie – 5481,43 mkw.
  • Województwo zachodniopomorskie – 1244,98 mkw.
  • Województwo dolnośląskie – 635,65 mkw.
  • Województwo lubelskie – 611,95 mkw.
  • Województwo lubuskie – 465,90 mkw.

Najmniejszą popularnością wśród cudzoziemców cieszyły się nieruchomości położone na terenie województwa małopolskiego. Jak podaje MSWiA, w 2020 r. urzędnicy wydali zezwolenie na zakup nieruchomości o powierzchni 24,23 mkw w tej części Polski.

Cudzoziemcy, którzy chcą kupić w Polsce mieszkanie, najczęściej są zainteresowani lokalami położonymi w większych miastach. Przykładami mogą być mieszkania Toruń, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Lublin, czy Wrocław.

Jakie obywatelstwo mieli cudzoziemcy kupujący nieruchomości w Polsce?

W złożonym sprawozdaniu MSWiA wskazuje też obywatelstwo osób, które były zainteresowane zakupem nieruchomości w Polsce. Co może być zaskoczeniem, największej grupy wcale nie stanowią Niemcy, ale Ukraińcy. W 2020 r. to właśnie obywatele Ukrainy złożyli najwięcej wniosków o wydanie zezwolenia na zakup nieruchomości w Polsce – łącznie byli oni zainteresowani zakupem 114 lokali o łącznej powierzchni 6316,73 mkw.

Poza Ukraińcami cudzoziemcami najczęściej występującymi o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości byli również obywatele:

  • Białorusi – 21 lokali o łącznej powierzchni 1068,88 mkw.
  • Rosji – 13 lokali o łącznej powierzchni 844,39 mkw.
  • Stanów Zjednoczonych – 2 lokale o łącznej powierzchni 278,40 mkw.

W porównaniu do sprawozdania za 2019 r. różnice są znaczne. W 2019 r. Niemcy uplasowali się tuż za Ukraińcami, a zezwolenia uzyskali również obywatele Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.