Ile zapłacimy za śmieci? Plany na najbliższą sesję

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent przedstawił swoje propozycje uchwał na najbliższą sesję rady miasta. Nad czym głosować będą radni?

Na czwartkowej konferencji prasowej, prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o odejściu na emeryturę dyrektorki Miejskiej Przychodni Specjalistycznej mgr Bożeny Mleczek – Dąbrowskiej. Konieczne będzie więc uruchomienie procedury konkursowej, na takich samych zasadach jak przy niedawnym wyborze Justyny Wileńskiej na stanowisko nowej dyrektorki Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.

Rada miasta zajmie się m.in. projektem programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2020.

– W tym projekcie opisane są wszystkie sprawy dotyczące opieki nad zwierzętami, opieka weterynaryjna, opieka nad wolno żyjącymi kotami, kastracja, sterylizacja – wymieniał Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent miasta.

Jedną z najważniejszych kwestii przedłożonych radzie będzie jednak ta, dotycząca gospodarki odpadami. Radni zadecydują, jak będzie wyglądała polityka gospodarowania śmieciami w kontekście poboru opłat od mieszkańców.

– Ustawodawca nowelizując w ubiegłym roku ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadził 3 metody. Od gospodarstwa, od zużytej wody i od powierzchni. My wybraliśmy metodę od gospodarstwa, która w naszej ocenie przez ostatnie lata się sprawdziła – przekonywał wiceprezydent. – Rosną koszty zagospodarowania odpadów, związane jest to z decyzjami, które nie zależą od nas, np. wzrost opłaty marszałkowskiej, wzrost kosztów utylizacji i odbioru odpadów, a system musi się sam sfinansować z opłat, które wnoszą mieszkańcy.

Ile mają wynosić nowe opłaty za śmieci? Obecnie płacimy w Toruniu 12 zł miesięcznie od osoby w zabudowie jednorodzinnej oraz 11 zł w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Nowe stawki mają wynosić 16 zł w przypadku zabudowy jednorodzinnej i 15 zł w wielorodzinnej.

Warto zwrócić uwagę, że od tego roku obowiązuje nakaz segregowania śmieci. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, naliczane będą kary, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej stosowana będzie odpowiedzialność zbiorowa – zapłacą wszyscy mieszkańcy.

– Jest obowiązek selektywnej zbiórki odpadów i jeśli ktoś nie poddaje się temu obowiązkowi, gmina musi naliczyć tzw. karę od 2 do 4 wielokrotności wysokości opłaty – wyjaśniał wiceprezydent. – My rekomendujemy ten wzrost dwukrotny, czyli jeżeli ktoś w zabudowie jednorodzinnej nie wywiązuje się z obowiązków selektywnej zbiórki i będzie to stwierdzone w trakcie kontroli, to zapłaci zwiększoną stawkę 32 zł od osoby a w zabudowie wielorodzinnej 30 zł od osoby.

W projekcie uchwały przewidziano jednak ulgi. 10% mniej zapłacą właściciele kompostowników – skorzystają więc tu głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Kolejne ulgi przysługiwać będą posiadaczom Karty Dużej Rodziny, których łączna stawka opłaty za śmieci nie przekroczy 64 zł.

Wszystko zależy jednak od tego, jak zagłosują radni na najbliższej sesji 19 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *