Iluzja wbrew faktom [FELIETON]

Box2 Opinie
Mec. Łukasz Płaza, Kancelaria Płaza i Wspólnicy

Po czterech latach rządów nasza służba zdrowia rzekomo należy do najlepszych w Europie. Jak na złość we wszelkich rankingach zarówno oceny dokonywanej przez pacjentów, jak i profesjonalistów nasza służba zdrowia ciągnie się w ogonie Europy. I zaklinanie rzeczywistości nic tutaj nie zmieni. 

Z lekarzami jest jak z piekarzem, każdy z nas do niego trafi. I każdy z nas ma wyrobione zdanie co do służby zdrowia. I mimo poświęcenia lekarzy opinia o niej jest fatalna. Zakłamywanie rzeczywistości nie pomoże. Szczególnie że proponowane zmiany są nie tylko pozorne, ale często szkodliwe. Sieć szpitali pogłębiająca długi, wojna z młodymi lekarzami, chaotyczna polityka cenowa i obietnice bezpłatnej i powszechnej służby zdrowia. Tylko ilu z Państwa korzysta wyłącznie z pomocy lekarzy NFZ-u?

REKLAMA

System ochrony zdrowia i jego finansowanie jest od lat fatalny. Zmiany proponowane obecnie tylko pogłębiają istniejące patologie, a przedstawiciele rządu tryskają niczym nieuzasadnioną radością. Za chwilę będzie sytuacja, w której minister, cytując klasyka, obwieści – polska służba zdrowia stała na skraju przepaści i zrobiliśmy wielki krok naprzód. Tak na dzisiaj wygląda stan pacjenta – krytyczny, niewydolny, z perspektywą zgonu.

Już dziś lekarze cenią sobie komfort ośmiogodzinnej pracy na Zachodzie, w miejsce karmienia ich misją. I oszukiwania w negocjacjach. I wyrzucania pieniędzy w błoto. Gdy dziś brakuje podstawowych lekarzy, zarówno ogólnych, jak i specjalistów, gdy ratownicy nie chcą pracować setki godzin miesięcznie, gdy pielęgniarki są głównie w wieku przedemerytalnym, to wychodzi na mównicę szczerze uśmiechnięty polityk i tłumaczy nam, że to, co widzimy, to miraż, bo prawda jest zgoła inna. Przecież lepiej jeszcze nigdy nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *