Informacje o stanie konta sprawdzimy tylko na PUE ZUS

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W tym roku informacje o stanie konta ubezpieczonego sprawdzimy tylko za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Ma to związek z trwającą epidemią koronawirusa. Papierową wersję informacji mogą otrzymać tylko ci, którzy wystąpią o to do ZUS.

– Co roku, w wakacje ZUS wysyłał do ubezpieczonych miliony listów zawierających informację o stanie ich konta emerytalnego. W tym roku taka informacja trafi wyłącznie w formie elektronicznej na profile ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tylko osoby, które o to wystąpią do ZUS mogą otrzymać informację w wersji papierowej –  listem albo w placówce. Jeśli ktoś nie ma jeszcze profilu na PUE, może go założyć w każdej chwili. Na naszej stronie internetowej zamieszczona jest instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE pomagają pracownicy Zakładu. – informuje  Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

– Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU odwzorowuje wysokość naszych środków na koncie w ZUS według danych na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja, która jest widoczna w zakładce „Stan konta” wyjaśnia Krystyna Michałek. – Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę  „Informacje o stanie konta”, a następnie rok  2019 – dodaje rzeczniczka.

Ubezpieczeni, którzy w 2019 roku ukończyli 35 lat, w informacji znajdą także symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Są dwa warianty wyliczeń. Pierwszy zakłada naszą dalszą pracę, aż do momentu ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Zgodnie z drugim, kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki.

– W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok” można sprawdzić składki za 2019 r. Jeśli ktoś jest członkiem OFE i ma subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE. W tym roku nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny, w związku z wprowadzeniem przepisów o e-aktach. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998roku, a przed 2019 rokiem – informuje Krystyna Michałek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *