78 lat temu w Toruniu zakończyła się okupacja niemiecka
Wczoraj przypadała 78. rocznica zakończenia okupacji niemieckie w Toruniu. Uczczono ją złożeniem kwiatów pod obeliskiem w alei św. Jana Pawła II.
1 lutego 1945 roku do Torunia wkroczyła Armia Czerwona. To wydarzenie uznawane jest za zakończenie hitlerowskiej okupacji w mieście. Wiązankę kwiatów pod obeliskiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” w imieniu mieszkańców miasta złożyli prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, komendant Garnizonu Toruń major Ireneusz Bandura i dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński przy udziale asysty wojskowej.
Na to miejsce i na ten czas, który przypominamy w Toruniu, a więc dzień 1 lutego 1945 r., musimy spojrzeć w tym roku wyjątkowo symbolicznie. To moment zakończenia wojny, kiedy Toruń właśnie odzyskał wolność po latach okupacji i był już nieodległy czas pokoju na świecie. Pokój jest najważniejszym myśleniem i wyzwaniem, powinien zapanować w Ukrainie i Europie. Nigdy więcej nie powinny powtórzyć się traumy wojny – mówił prezydent Michał Zaleski.
Przewodniczący RMT Marcin Czyżniewski dodał, iż miasto od lat nie świętuje rocznicy wyzwolenia przez czerwonoarmistów, a właśnie zakończenie okupacji niemieckiej.
Ze względu na straszną historię, jaka miała miejsce w 1945 roku po 1 lutego, chcemy przypominać ofiary nazistowskiego reżimu, ale także z refleksją nad tym, co wydarzyło się po wkroczeniu Armii Czerwonej, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy zostali wywiezieni na Wschód po tzw. wyzwoleniu – powiedział.