Czasopismo „Urania” ma już sto lat. Jubileusz świętowano w Toruniu
Sto lat temu ukazał się pierwszy numer czasopisma naukowego „Urania”. To jedno z trzech najstarszych na świecie pism poświęconych astronomii. Od 30 lat wydawane jest w Toruniu.
Z okazji jubileuszu 23 i 24 września odbyła się konferencja naukowa „Astronomia – Kopernik – Wszechświat”. Wydarzenia, takie jak prelekcje, wykłady, seanse filmowe, warsztaty, zorganizowane zostały w dwóch miejscach, w Akademickim Klubie Pracy Twórczej „Od Nowa” oraz w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach.
Rozmawiano zarówno o samym czasopiśmie, jak i o problemach związanych z popularyzacją astronomii czy zjawisku ciemnej materii i ciemnej energii.
Z okazji jubileuszu pisma list gratulacyjny na ręce redaktora naczelnego, Macieja Mikołajewskiego, oraz całego zespołu autorskiego, wydawcy i czytelników skierował prezydent Michał Zaleski:
Z uznaniem odbieram to, że swoje 100-lecie „Urania” świętuje nie tylko jako standardowe pismo, ale przede wszystkim jako medialne centrum popularyzacji astronomii w Polsce. Na wyjątkową wdzięczność zasługuje zapewne trwałość inicjatyw podejmowanych w kręgu „Uranii” czy docieranie do wielomilionowej rzeszy widzów dzięki produkcjom telewizyjnym i internetowym. Niech ten intrygujący projekt wydawniczy, edukacyjny, naukowy i popularyzatorski projekt znajduje w kolejnych dekadach swoich godnych opiekunów i następców – napisał prezydent.
Redakcja otrzymała statuetkę toruńskiego Anioła.
„Urania” jest jednym z najstarszych polskich czasopism naukowych oraz jednym trzech najstarszych na świecie tytułów poświęconych upowszechnianiu astronomii. Pierwsze numery redagowano w Warszawie, następnie redakcja mieściła się w Lwowie i Krakowie. Od ponad 30 lat redakcja korzysta z gościny obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To najstarszy tytuł o zasięgu ogólnopolskim wydawany w województwie kujawsko-pomorskim.