Kluczowa wystawa Roku Kopernika. Początek 9 września
Muzeum Okręgowe w Toruniu od 9 września do 12 listopada organizuje wystawę pt. „Misterium Słońca. Kopernik, Syn Renesansu”. Uświetni ona obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Tematem wystawy będzie wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Podróż do Włoch, w której symboliczną granicę stanowił górski masyw Alp, była ważnym elementem krystalizowania się jego europejskiej tożsamości. Mikołaj Kopernik podejmuje edukację na włoskich uczelniach i praktykuje u włoskich mistrzów.
Ta wystawa zgromadzi 650 różnego rodzaju eksponatów z różnych miejsc w Polsce i Europie, w tym z prestiżowych instytucji w Wenecji, Lwowie, Uppsali, czy w Watykanie – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. – Polska, Europa i świat są w wyjątkowym roku, roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, a więc nasz torunianin. Dzięki temu mamy prawo do wyjątkowego traktowania tego roku.
Wystawa prezentowana będzie na niemal 1000 m2 drugiego piętra Ratusza Staromiejskiego. Znajdą się na niej znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV a XVI w.
Rok Mikołaja Kopernika nie może przejść w niepamięć, on powinien zostać w świadomości wszystkich jako rok, który pokazuje, iż jeżeli ktoś podejmuje się poszukiwania rozwiązań wyjątkowych i szczególnych to zasługuje na pamięć i uznanie. Jesteśmy dumni z tego, iż Kopernik mówił, że jest torunianinem, ale przede wszystkim jesteśmy dumni z tego, że potrafił otworzyć nasze myślenie i kolejnych pokoleń na zupełnie nowe spojrzenie na rzeczywistość, która nas otacza – dodał Michał Zaleski.
Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy, rysunki i grafiki takich artystów jak: Cigma de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Banola, Carlo Urbino czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji wypełni mit antycznego Apolla. Na ekspozycji zagości kilka rzeźb Apolla Belwederskiego, począwszy od antycznej kopii słynnej rzeźby Leocharesa, skończywszy na współczesnych trawestacjach mitu tej postaci m. in. w wykonaniu Stanisława Wyspiańskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim.