Konferencja o polskiej branży turystycznej. Jakie tematy poruszono?
O wyzwaniach, szansach i barierach w rozwoju polskiej turystyki rozmawiają uczestnicy ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, które rozpoczęły się w Toruniu pod hasłem „Turystyka i pokój”.
Jednym z gości wydarzenia jest minister Sławomir Nitras, który zapowiedział nowelizację ustawy o turystyce. Toruń po raz pierwszy, dzięki decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki, Toruń został wybrany na miejsce ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki – spotkania, które w dniach 30 września – 1 października gromadzi przedstawicieli branży turystycznej z całej Polski.
Szefowie największych polskich organizacji turystycznych, reprezentanci regionalnych i lokalnych samorządów, stowarzyszeń turystycznych i przewodnickich, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji kultury i firm z branży turystycznej rozmawiają w Dworze Artusa o sytuacji i strategii polskiej turystyki po pandemii i w obliczu wojny trwającej w sąsiedniej Ukrainie. Aktualnym wątkiem jest także solidarne wsparcie branży turystycznej dla gmin, które ucierpiały w czasie niedawnej powodzi.
Polska turystyka po pandemii rozwija się dynamicznie. Dochody z tego sektora to obecnie około 5 proc. PKB – mówił inaugurując obrady Piotr Borys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Mamy dobre informacje z rynku: ponad 5-proc. wzrost przyjazdów turystów zagranicznych do końca I kwartału i ponad 3,5 proc. wzrost w turystycznym ruchu krajowym (…) Jesteśmy krajem o ogromnym potencjale turystycznym. Blisko 20 mln turystów zagranicznych pozostawiło w Polsce ponad 55 mln zł. Musimy skutecznie promować Polskę za granicą, zbudować silną polską markę na świecie.
Barierą w rozwoju polskiej turystyki jest niedostateczna infrastruktura drogowa i lotniskowa, a także brak całościowego produktu turystycznego oraz instrumentów polityki regionalnej oraz państwowej w zakresie jego promocji. Tu na przeszkodzie stoją niedostateczne nakłady finansowe na sektor turystyczny. Jak zapowiedział Sławomir Nitras, szansą na pozytywne zmiany jest przygotowywana nowelizacja ustawy o turystyce, która ma wprowadzić m.in. ograniczenia w tzw. najmie krótkoterminowym oraz opłatę turystyczną, z której finansowana będzie polska infrastruktura turystyczna. Ustawodawcy chcieliby natomiast, aby wstęp do wielu muzeów i innych atrakcji turystycznych stał się darmowy. Rozwoju wymaga również system badań rynku turystycznego w Polsce.
Uczestnicy spotkania będą zwiedzać dziś Toruń i województwo w ramach wizyty studyjnej w kujawsko–pomorskich konstelacjach dobrych miejsc oraz spacerów pod hasłem „Toruńska starówka śladami Mikołaja Kopernika”.