Miasta hanzeatyckie spotkają się w Toruniu
Od 22 do 25 czerwca odbywać się będzie 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Tym razem jego gospodarzem jest Toruń.
W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, koncerty, jarmark, Forum Gospodarcze czy też spotkanie młodych hanzeatów.
Nowa Hanza to przedsięwzięcie, które trochę wspominkowo realizują państwa i miasta europejskie. Wspominają czasy świetności Hanzy okresu od XII do XVI wieku – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej dotyczącej tego wydarzenia. – W szczytowym momencie 160 miast europejskich było zjednoczone w czymś, co moglibyśmy określić jako pierwowzór Unii Europejskiej. Oczywiście w innym wymiarze, bo chodziło o więzy handlowe, gospodarcze, ale takie początki współpracy miast europejskich to właśnie tamten okres.
Toruń jest członkiem reaktywowanego Związku Miast Nowej Hanzy od 1998 roku. Decyzja o organizacji tegorocznego 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy zapadła podczas Zgromadzenia Delegatów w Tartu w 2005 roku.
Zjazd jest przykładem pokazania umiejętności, efektywności i zdolności poszczególnych miast. Przede wszystkim w zakresie własnych produktów, czyli tego, czym zajmują się rzemieślnicy lokalni. Ale to także występy artystyczne, pokazy kulturalne oraz różnego rodzaju wydarzenia promujące miasta. Do Torunia przyjadą przedstawiciele 50 miast z całej Europy – dodał prezydent. – Swoją obecność potwierdzili już goście z Hamburga, Neuss, Dortmundu, Kowna oraz Lubeki, w której znajduje się siedziba władz Nowej Hanzy. Łącznie 670 uczestników i uczestniczek
Oficjalne otwarcie odbędzie się 22 czerwca. Najpierw ulicami Zespołu Staromiejskiego przejdzie barwna parada miast, a następnie po godz. 20 na scenie w Fosie Zamkowej odbędzie się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pn. „Kosmos i muzyka”. W międzygwiezdną podróż publiczność zostanie zabrana przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod batutą Dainiusa Pavilionisa.
Zjazdy hanzeatyckie utrzymane są w konwencji średniowiecznego jarmarku, któremu towarzyszą prezentacje zwyczajów i obrzędów średniowiecznych, koncerty, happeningi.
Łącznie do udziału w Jarmarku Hanzeatyckim zgłosiło się 50 podmiotów, z których ponad 40 stworzy swoje stoiska promocyjne na Rynku Nowomiejskim. Wydarzenie będzie odbywało się w dniach 23-25 czerwca w następujących godzinach:
- 23.06 (piątek) – 10:00-20:00
- 24.06 (sobota) – 10:00-20:00
- 25.06 (niedziela) – 10:00-16:00
Zjazd Nowej Hanzy wpisuje się w tegoroczne Święto Miasta, które odbędzie się w dniach 21-25 czerwca. Na mieszkańców i turystów czekać będzie szereg imprez plenerowych, w tym Święto Muzyki 21 czerwca. Ważnym elementem obchodów jest tradycyjna ceremonia odsłonięcia kolejnych mosiężnych Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Inicjatywa została rozpoczęta w 2003 r. Na tabliczkach w kształcie toruńskiego przysmaku, wmurowanych w chodnik na Rynku Staromiejskim (naprzeciw Dworu Artusa), znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Miasta Torunia. W tym roku Katarzynka zostanie poświęcona osobom Solidarnym z Ukrainą, które na co dzień pomagają i wspierają naszych sąsiadów dotkniętych wojną. Odsłonięcie tablicy odbędzie się przed Dworem Artusa w sobotę, 24 czerwca o godz. 17:15.
Zakończenie Zjazdu Nowej Hanzy oraz Święta Miasta zaplanowano 25 czerwca. Ponownie ulicami miasta przejdzie kolorowa parada, a następnie oficjalnie flaga hanzeatycka zostanie przekazana miastu Gdańsk. Tego dnia na Błoniach Nadwiślańskich o godz. 19:30 odbędzie się także koncert „Lato z Radiem” – pierwszy z cyklu koncertów zaplanowanych w całej Polsce. Na scenie wystąpi między innymi Małgorzata Ostrowska i zespół Myslovitz. W ciągu dnia będzie trwał też piknik rodzinny z Radiem na Błoniach. Szczegółowy program Zjazdu zamieszczono na stronach Toruńskiej Agendy Kulturalnej.