Obchodzono rocznicę powstania „Solidarności”
Wczoraj w Toruniu zorganizowano uroczystości z okazji 43. rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” i powstania NSZZ „Solidarność”.
Najpierw odprawiono mszę świętą w katedrze pw. śś Janów. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą ludziom „Solidarności” na budynku Zarządu Regionu przy placu Rapackiego oraz pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przy al. św. Jana Pawła II
Na obchodach pojawił się zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Rady Miasta Torunia, samorządowcy oraz osoby związane z NSZZ Solidarność.
„Porozumienia Sierpniowe” to cztery dokumenty podpisane w 1980 r. przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Hucie Katowice. Na ich podstawie w miejsce dotychczasowych, niespełniających oczekiwań pracowników związków zawodowych, powołano NSZZ „Solidarność”. Do strajku w sierpniu 1980 roku przystąpiła załoga „Towimoru”. 15 października 1980 r. w „Towimorze” delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność” z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.
W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 r. podziemne struktury „Solidarności” istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym