Powstała Toruńska Rada Kobiet. Kto w niej zasiada?
Wczoraj, przy okazji Dnia Kobiet, powołano do życia Toruńską Radę Kobiet. Jej skład liczy 25 torunianek reprezentujących różne sfery życia miasta.
Akty powołania wręczył w Dworze Artusa prezydent miasta Michał Zaleski. Rada będzie pełnić funkcję konsultacyjną, doradczą, ekspercką oraz inicjatywną w zakresie spraw kobiet.
Któż może wiedzieć więcej o Toruniu niż mieszkanki naszego miasta – osoby, które reprezentują różne zawody, funkcje, wypełniają rozmaite zadania, uczestniczą w życiu społecznym i rodzinnym. Chcemy właśnie w ten sposób spojrzeć na działalność tego zespołu, aby było to wspólne myślenie o Toruniu, o tym, co może się w nim zmienić i jak się może zmienić – mówił prezydent Zaleski. – Rada jest miejscem spotkań i dyskusji. Od dziś rozpoczyna się zbieranie pomysłów i propozycji do programu wspólnego działania. Z mojej strony jako organizatora pań spotkań i debat, mogę zapewnić, że będę starał się wypełnić swoje obowiązki solidnie i efektywnie.
W Toruniu jest obecnie nieco ponad 97 tys. kobiet w różnym wieku. To znaczy, że stanowią one większość spośród niespełna 174 tys. stałych mieszkańców, nie licząc ponad 6 tys. osób zameldowanych na pobyt czasowy.
Pomysł powołania rady pojawił się podczas ubiegłorocznego 20-lecia toruńskiego oddziału Europejskiej Unii Kobiet. Jedną z inicjatorek tego przedsięwzięcia była Aleksandra Łukomska -Smulska. Do zasiadania w TRK zaproszono 31 kobiet, 25 z nich odpowiedziało pozytywnie.
Toruńska Rada Kobiet to (alfabetycznie):
Paulina Błaszkiewicz
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”, mama pięcioletniej Melanii. Pisze o tym, co ważne w Toruniu. Chętnie podejmuje tematy społeczne i dotyczące spraw kobiet np. ich praw lub zdrowia.
Ewa Chodakowska
Neonatolog i pediatra z długoletnim stażem pracy, niezwykle oddana swoim małym pacjentom i wciąż poszerzająca dynamicznie zmieniającą się wiedzę na temat ich leczenia. Matka dwóch dorosłych synów.
Agata Chyżewska-Pawlikowska
Prezeska Fundacji Nie Tylko Matka Polka, działającej na rzecz kobiet, m.in. przeciwko przemocy wobec kobiet. Założycielka oddolnych ruchów feministycznych m.in. Toruńskiego Strajku Kobiet i Toruńskiej Brygady Feministycznej. Zaangażowana w wiele akcji m.in. Różową Wstążeczkę. Absolwentka wydziału prawa UMK w Toruniu, obecnie prowadzi rodzinną firmę. Matka, partnerka, opiekunka 5 kotów.
Katarzyna Czachowska
Absolwentka studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Georgia State University w Atlancie oraz studiów prawniczych na UMK w Toruniu. Od 23 lat zawodowo związana z Grupą TZMO, gdzie odpowiada za obszar komunikacji i public relations. Prowadzi projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
Aleksandra Derra
Filozofka, tłumaczka i filolożka. Profesorka UMK w Toruniu, zajmuje się m.in. relacjami między społeczeństwem, nauką i technologią, stereotypami płciowymi w nauce oraz teoriami feministycznymi. Jako pełnomocniczka Rektora UMK ds. równego traktowania troszczy się o rozwijanie kultury poszanowania różnorodności i rozwijania polityki otwartości we wszystkich obszarach funkcjonowania organizacji.
Magdalena Flisykowska
Zastępca dyrektora ds. finansowych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Swoją drogę zawodową zaczynała jako księgowa w Rejonowym Urzędzie Pocztowym, następnie naczelnik wydziału rachunkowości i zastępca dyrektora w bankowości. W latach 2001-2022 związana z Urzędem Miasta Torunia, gdzie przez wiele lat pełniła funkcję Skarbnika Miasta Torunia. Prywatnie – mama dorosłego już syna Mateusza i od 5 lat babcia bliźniaków.
Magda Foeller
Dyplomowana psychodietetyczka i trenerka personalna, właścicielka popularnych studiów treningowo-dietetycznych w Toruniu i Bydgoszczy, Master Trenerka metody EMS, instruktorka oddechu. Systematycznie występuje jako ekspert na łamach prasy, w programach telewizyjnych i radiowych, mediach społecznościowych oraz na ogólnopolskich konferencjach dedykowanym zdrowiu i biznesowi.
Anna Frelik
Toruńska przedsiębiorczyni działająca w branży motoryzacyjnej, prezes zarządu rodzinnej firmy Auto Frelik, posiadającej renomowane salony samochodowe w Toruniu i Bydgoszczy, sprzedajace samochody marki Mercedes-Benz i Jeep. Firma zajmuje się również produkcją części do pojazdów silnikowych.
Magdalena Hoffmann
Od 2012 r. dyrektor generalna Copernicus Toruń Hotel, współtwórczyni Toruńskiego Klastra Turystycznego. Absolwentka kierunku zarządzania biznesem na Uniwersytetu Queen Mary UK, hotelarstwa i turystyki na AWF Poznań oraz podyplomowych studiów na WSB Toruń. Od przeszło 20 lat związana z branżą hotelarską, współpracowała na wielu stanowiskach kierowniczych w znanych sieciach w Polsce i Europie.
Joanna Jarkiewicz-Tretyn
Urodziła się i wychowała w Toruniu, gdzie przeszła wszystkie szczeble edukacji, włącznie ze studiami na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od 22 lat kieruje Pracownią Genetyki Nowotworów, zajmującą się m.in. leczeniem kobiet. Mama Aleksandra i Julii, miłośniczka podróży po krajach Azji.
Kafka Jaworska
Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezeska Fundacji Biuro Kultury, od 2003 r. dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, założycielka Festiwalu Filmowego dla dzieci i młodzieży Młode Kino, organizatorka koncertów muzyki filmowej Wyspa Kina oraz wielu inicjatyw filmowych w regionie.
Żaneta Kopczyńska
Z wykształcenia etnolożka i antropolożka kulturowa. Doświadczenia zawodowe zdobywała w organizacjach pozarządowych, m.in. Polskiej Akcji Humanitarnej. Współzałożycielka Fundacji Emic (obecnie w Radzie Fundacji). Przez prawie dekadę dziennikarka Gazety Wyborczej Toruń, gdzie podejmowała głównie tematy społeczne. Obecnie związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika – zajmuje się promocją uczelni oraz popularyzacją nauki, m.in. jako rzeczniczka prasowa Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Anna Kulczyńska
Od ponad 30 lat aktywnie trenuje karate. Osiągnęła wiele sukcesów: sportowych – związanych z rywalizacją podczas zawodów (28 medali dla Polski), jak i zawodowych – ponad 20 lat jest prezesem zarządu Klubu Karate Tradycyjnego „KUMADE”. W 2004 r. założyła sklep ze specjalistycznym sprzętem do sztuk walki. Pisze także książki o karate. Jest jedną z nielicznych kobiet na świecie posiadających najwyższą, międzynarodową klasę sędziowską w karate.
Lidia Lach
Emerytka, ale wciąż aktywnie działająca w Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Nauczycielstwa Polskiego, członkini Toruńskiej Rady Seniorów, współorganizatorka Toruńskiej Senioriady – jednego z najważniejszych i największych wydarzeń integrujących środowisko seniorskie w Toruniu.
Aleksandra Łukomska-Smulska
Toruńska przedsiębiorczyni, od 20 lat zaangażowana w działalność Europejskiej Unii Kobiet Sekcja Polska o/Toruń jako jej przewodnicząca. Jedna z inicjatorek powstania Toruńskiej Rady Kobiet. Aktywna na wielu polach – zasiada w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia (przewodnicząca), w Lokalnej Grupie Działania „Dla Miasta Torunia” i Stowarzyszeniu Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Gdyni.
Katarzyna Minczykowska-Targowska
Dr nauk humanistycznych w zakresie historii, archiwistka, pedagog, organizatorka i realizatorka ponad 130 projektów z zakresu nauki, kultury, edukacji i rehabilitacji. Autorka i redaktorka książek i wystaw naukowych i popularnonaukowych. Wieloletnia współpracowniczka gen. prof. dr hab. Elżbiety Zawackiej. Mama Mikołaja i Doroty, od której imienia wzięła nazwę Fundacja Dorotkowo, zajmująca się rozwijaniem umiejętności i talentów dzieci z niepełnosprawnością.
Izabela Miłoszewska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz studiów podyplomowych z Organizacji Pomocy Społecznej na UKW w Bydgoszczy. W 2021 r. zakończyła pracę zawodową na stanowisku dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. Aktualnie członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestniczyła w tworzeniu i działalności toruńskiego samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Aktywna na forum PTTK.
Krystyna Nowakowska
Wieloletni pedagog i psycholog, przewodnicząca Rady Seniorów, na co dzień współpracuje ze środowiskiem seniorskim w Toruniu. Działaczka Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wolontariuszka realizująca wiele inicjatyw edukacyjnych i społecznych w Toruniu.
Elżbieta Olszewska
Absolwentka filologii polskiej na UMK oraz podyplomowych studiów z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini zarządu i dyrektorka programowa Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, członkini rady programowej fundacji KULT Kultury, założycielka fundacji NIEOGRANICZONA im. Bogny Olszewskiej. Współwłaścicielka Muzeum Piernika w Toruniu, Domu Legend Toruńskich i Bunkra „Wisła”. Laureatka orderu Gloria Artis i Orderu Uśmiechu. Działa na rzecz osób wykluczonych, w tym uchodźców i osób z niepełnosprawnościami.
Marta Olszewska
Od 20 lat jest związana z Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu, gdzie realizuje różnorodne projekty jako doradca, trener biznesu oraz ekspert w zakresie funduszy unijnych dla firm. Od 2007 r. zarządza biurem IPH. Łączy firmy z naukowcami, szkoli i doradza.
Beata Przyborowska
Pedagog, profesor nauk społecznych, pracownik Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka Wydziału Humanistycznego UMK, była prodziekanem Wydziału Nauk Pedagogicznych ds. studiów podyplomowych i kształcenia nauczycieli oraz prorektorem ds. kształcenia. Aktualnie prorektor ds. studenckich UMK w Toruniu. Autorka ponad 100 publikacji naukowych.
Joanna Suchomska
Wiceprezeska Zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Socjolożka, doktorantka Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członkini Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 (2020–2023). Przez kilka lat współdziała z feministycznymi grupami Toruńskie Dziewuchy i Manifą Toruńską współorganizując Toruńską Manifę oraz akcję Nazywam się Miliard (One Billion Rising Poland).
Justyna Wojciechowska-Narloch
Z wykształcenia pedagog, z zawodu dziennikarka. Od 25 lat w „Nowościach”, od 2021 r. zastępca redaktora naczelnego tego dziennika. W spektrum jej zawodowych zainteresowań są sprawy społeczne, edukacja, rodzina, zdrowie i ochrona zwierząt. Prywatnie matka trójki dorosłych już dzieci: 29-letniego syna i 18-letnich bliźniąt, babcia Kornelki. Ma 2 psy i 4 koty – wszystkie przygarnięte z ulicy bądź schroniska.
Marta Wojnowska
19-latka, w roku 2023 zdaje maturę. Aktywna społecznie od najmłodszych lat, pełniła różne funkcje, m.in. zastępczyni i przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w szkole podstawowej i w liceum. Zdobyła tytuł ,,Osobowości Roku” w IX LO w Toruniu.
Katarzyna Zillmann
Urodzona w Toruniu polska wioślarka, wicemistrzyni olimpijska w czwórce podwójnej (Tokio 2021), mistrzyni Europy i mistrzyni świata w czwórce podwójnej (2018), dwukrotna mistrzyni świata juniorów, wielokrotnie na podium wioślarskiego Pucharu Świata. Reprezentantka klubu AZS UMK Toruń. W 2017 r. podczas treningu na Wiśle uratowała z nurtów rzeki mężczyznę, który skoczył z mostu.
Kadencja rady potrwa do 7 marca 2026 roku. Jej członkinie zasiadają w niej społecznie, bez żadnego wynagrodzenia. Przewodniczącą została Agata Chyżewska-Pawlikowska.