Prof. Wojciech Polak z Medalem Honorowym „Thorunium”
Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka.
Sesja ta odbyła się pod nazwą „Opozycja i opór społeczny w regionie kujawsko-pomorskim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku”. Prof. dr hab. Wojciech Polak to zasłużony badacz najnowszej historii Polski oraz działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL,
Podczas okolicznościowej sesji prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował profesorowi pięknego życiorysu. Podkreślił też, że na jego biografię patrzy z respektem i podziwem, przyjmując z wdzięcznością przede wszystkim to, że w pewnym momencie dopisał do niej swój toruński etap.
Te związki z Toruniem są dla nas szczególnie ważne. Pan Profesor mówił, że Polska jest tak piękna i tak bogata, że warto byśmy dla niej pracowali i się dla niej poświęcali. Niech Pan dalej stara się robić to w Toruniu tak jak najlepiej potrafi – powiedział prezydent.
Medal Honorowy „Thorunium” to najwyższe wyróżnienie prezydenckie, przyznawane zasłużonym dla Torunia osobom i instytucjom, które zawiera w sobie symbole miasta, czyli gotyckie okno, panoramę Torunia, symbol układu heliocentrycznego i herb Torunia z bramy Ratusza Staromiejskiego.
Podczas okolicznościowej sesji laudację na cześć prof. Polaka wygłosił promotor jego pracy doktorskiej – prof. dr hab. Janusz Małłek. Przybliżył licznie zgromadzonym uczestnikom uroczystości drogę życiową swojego ucznia i krótko omówił Jego dorobek na polu historii nowożytnej. Z kolei dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK, której promotorem pracy doktorskiej był prof. Polak, przybliżyła zgromadzonym osiągnięcia swojego nauczyciela w zakresie historii najnowszej i politologii. Sam Jubilat wygłosił wykład pt. Humor i satyra w stanie wojennym. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny pt. Wokół opozycji i oporu społecznego dekady lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku, w którym udział wzięli prof. dr hab. R. Bäcker, prof. dr hab. Mirosław Golon, dr hab. Mariusz Krzysztofiński, ks. dr Jarosław Wąsowicz i Jan Wyrowiński.