Przyducha w Martówce – zbiornik jest natleniany
W związku z tzw. przyduchą nocną, która spowodowała pojawienie się śniętych ryb w Martówce, prowadzone jest natlenienie i uzupełnienie wody w rzece.
Śnięte ryby w zbiorniku wodnym w Parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu znaleziono w poniedziałek 22 sierpnia. Podjęto działania, które miały wyjaśnić powód tej sytuacji oraz przeciwdziałać jej rozwojowi. Już tego samego dnia Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła proces natleniania i uzupełniania wody w Martówce.

Woda będzie pompowana codziennie aż do uzyskania poprawy warunków w rzece. Duży wpływ na sytuację ma pogoda. Aby stan rzeki się poprawił, niezbędne jest długotrwałe i znaczące obniżenie temperatury, a także pojawienie się opadów deszczu. Warunki pogodowe panujące w całym kraju, czyli upały oraz brak opadów deszczu, to przyczyny śnięcia ryb. W rzekach poziom wody jest bardzo niski, do tego też zakwitają glony. Jak wynika z pomiarów dokonanych przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska po zawiadomieniu przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, temperatura wody w Martówce wynosi 26 stopni Celsjusza.

Pomiary ilości tlenu w wodzie wykazały wysoką zawartość wskaźnika charakterystyczną dla intensywnej fotosyntezy prowadzonej przez glony, dodatkowo stwierdzono wysoką temperaturę wody i jej intensywne zielone zabarwienie, co potwierdza zjawisko zakwitu. Zakwit zaś powoduje gwałtowne obniżenie zawartości tlenu w nocy, co prowadzi do obumierania wrażliwych gatunków ryb. Śnięte ryby zebrano i zutylizowano.
30 sierpnia 2022 @ 20:55
A to nie skuteczniej byłoby prąd skierować wprost w taflę wody zamiast robić opad?