Toruń wysoko wśród liderów inwestycji
Lepiej niż Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Katowice czy też Gdańsk. Toruń znalazł się na 6. miejscu w rankingu Liderów inwestycji w latach 2020-2022.
Ranking przygotowuje miesięcznik „Wspólnota”. Jest to najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. Jego metoda nie zmienia się od lat, dzięki czemu można analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2020–2022).
Toruń, ze średnimi wydatkami per capita w latach 2020-2022 na poziomie 2070,24 złotych, znalazł się na 6. miejscu rankingu (awans z miejsca 8). Pierwsze miejsce, ze średnimi wydatkami per capita na poziomie 2875,85 złotych zajęło Opole. Drugie miejsce zajął Szczecin, trzecie Kraków, czwarte Poznań, a piąte Warszawa.
Cieszy tak wysokie miejsce w tym rankingu, ponieważ inwestycje stanowią bardzo ważny element działalności samorządu – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – W ostatnich, trudnych latach, naznaczonych pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, Toruń nie zwalnia tempa. W sierpniu tego roku oddaliśmy naszym mieszkańcom do użytku nową linię tramwajową łączącą nowe osiedle, wciąż powstające na północy miasta, ze wschodnią i zachodnią jego częścią. Stale inwestujemy też w infrastrukturę drogową, obecnie przy rządowym wsparciu realizujemy osiem projektów w różnych częściach Torunia. Powstają też nowe budynki oświatowe, takie jak szkoły podstawowe przy ul. Strzałowej i Grasera, położone na przeciwległych krańcach miasta, które silnie się zaludniają. Uzupełniamy też bazę sportową: przy Szkole Podstawowej nr 11 kończymy budowę nowej sali gimnastycznej, a przy Zespole Szkół nr 19 nowy basen rekreacyjno-rehabilitacyjny
W przypadku miast wojewódzkich i innych miast na prawach powiatu pod uwagę brane są też wartość inwestycji finansowanych samodzielnie przez spółki komunalne. W niektórych przypadkach znacząco wpływa to na pozycję w rankingu. Na przykład trzeci w zestawieniu miast wojewódzkich Kraków bez uwzględnienia wydatków spółek byłby na miejscu siódmym, Warszawa przesunęła się z miejsca dwunastego na piąte, a Toruń z dziesiątego na szóste.
Pełny ranking znajduje się tutaj.