Trwają konsultacje nad Strategią rozwoju kultury
Toruń ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jeden z elementów działań to dostosowanie dokumentów o charakterze strategicznym, dotyczących kultury, do wymogów określonych w warunkach konkursu. Takim jest Strategia rozwoju kultury miasta Torunia do 2030 r.
Proponowany projekt przedstawia wizję kultury służącej celom strategicznym rozwoju miasta i jego mieszkańców w długoletniej perspektywie czasowej, która brzmi następująco:
„Toruń jest miastem, w którym aktywność kulturalna jest najważniejszą sferą życia jego mieszkańców i odwiedzających go przybyszów. Gotycka sceneria Miasta stała się przestrzenią dla prezentacji europejskiej różnorodności kulturowej i promowania wspólnego dziedzictwa w celu pogłębiania wzajemnego zrozumienia i współpracy. Działalność kulturalna, która powstaje przy współudziale artystów, animatorów i odbiorców jest motorem rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Otwarte jak w herbie bramy Miasta zapraszają wszystkich, którzy pragną stworzyć nową jakość w kulturze, dokonać odkryć i osiągnięć artystycznych na miarę najwybitniejszych synów Torunia oraz tych, którzy chcą z tej oferty skorzystać.”
Strategiczna wizja kultury w Toruniu do 2030 r. uwzględnia więc następujące elementy:
- kultura jest dla Torunia najważniejszym motorem rozwoju miasta i jego mieszkańców, w powiązaniu z ruchem turystycznym powodowanym ciekawą i przyciągającą ofertą kulturalną;
- dziedzictwo kulturalne Torunia, a w szczególności jego średniowieczny zespół miejski, wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO będący powodem dumy torunian, który jest również miejscem do prezentacji różnorodnych kultur europejskich, a poznanie wspólnego dziedzictwa jest sposobem na budowanie porozumienia;
- silny akcent na wyrazistą, różnorodną i identyfikowalną ofertę kulturalną tworzoną we współpracy pomiędzy instytucjami kultury, fundacjami i stowarzyszeniami prowadzącymi działalność artystyczną a twórcami i odbiorcami;
- działalność kulturalna jest katalizatorem ogólnego rozwoju miasta, wywiera istotny wpływ na jego rozwój gospodarczy;
- otwartość na przyjazd wybitnych, awangardowych twórców i artystów z całego świata oraz niekonwencjonalne inicjatywy kulturalne pod warunkiem ich mistrzowskiego wykonania;
- zaproszenie do udziału szerokiego kręgu odbiorców;
- podnoszenie jakości artystycznej w miejsce zwiększania ilości.
Poddawany konsultacjom dokument został przygotowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze kultury. Podczas konsultacji ważna będzie aktywność i kreatywność mieszkańców.
Co w ramach konsultacji?
- Weź udział w otwartym spotkaniu konsultacyjnym, na którym odbędą się rozmowy o projekcie dokumentu 20 września (środa), godz. 17:00 Centrum Kultury Dwór Artusa, ul. Rynek Staromiejski 6
Uwaga! Obowiązują zapisy na spotkanie. Zgłoszenie należy przesłać drogą mailową na adres: konsultacje@um.torun.pl lub telefonicznie: 56 611 85 84.
- Możesz również możesz również wziąć udział w dyżurach konsultacyjnych, które będą zorganizowane w dniach: 21 września w godz. 10:00-17:00, 2 października w godz. 10:00-17:00 w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 10.
Uwaga! Obowiązują zapisy na dyżury. Zgłoszenie należy przesłać drogą mailową na adres: konsultacje@um.torun.pl lub telefonicznie: 56 611 85 84.
Jeżeli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu lub dyżurach, prześlij swoją opinię. Propozycje dotyczące aktualizacji Strategii rozwoju kultury miasta Torunia do 2030 r. można składać w terminie do 2 października 2023 r. drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl lub telefonicznie: 56 611 85 84.