Uczą już od wieku. Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych
Toruński Zespół Szkół Technicznych rozpoczął obchody swojego stulecia. Z tej okazji wczoraj w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyła się uroczystość.
Zgromadzili się tam dawni i obecni nauczyciele szkoły, a także jej uczniowie i absolwenci, którzy nierzadko przybyli z odległych stron kraju i zagranicy. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządu oraz pracodawców lokalnych, współpracujących ze szkołą.
Dyrektorka ZST, Agnieszka Pryba, przypomniała bogatą historię placówki, a także jej współczesne osiągnięcia, takie jak wysoką zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych, sukcesy uczniów w finałach ogólnopolskich konkursów zawodowych i olimpiad, a także w zawodach sportowych. W roku szkolnym 2022/2023 w 29 oddziałach ZST kształci się 746 uczniów w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik logistyk i technik teleinformatyk.
Życzenia dalszych sukcesów złożył prezydent Torunia Michał Zaleski:
W Toruniu ta szkoła była zawsze – i wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków edukacji technicznej młodych torunian. Cieszy się ona wiekową historią, skupia cenione grono pedagogów, przyciąga uczniów pragnących zdobyć wymarzony zawód i co roku żegna się ze starannie wykształconymi absolwentami. Pod każdym względem szkoła jubilatka prezentuje swój potencjał i pozycję w oświatowej panoramie Torunia.
Byli dyrektorzy: Magdalena Górzyńska, Teresa Błaszkiewicz, Janusz Jankowski i Zbigniew Nowak otrzymali kryształowe statuetki Toruńskiego Anioła. Wyróżniony nią został również prezes Stowarzyszenia Absolwentów Budowlanki Krzysztof Juszczyk.
Miasto Toruń nagradza szkołę jubilatkę czekiem na kwotę 10 tys. zł z przeznaczeniem na powstanie szkolnej wiaty rowerowej oraz honoruje szkołę biało-błękitną flagą Torunia z prośbą o jej wyeksponowanie w budynku głównym na znak szczególnych związków stuletniej szkoły z macierzystym miastem – dodał prezydent.
Wręczono także nagrody dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
Początki obecnego Zespoły Szkół Technicznych sięgają września 1922 roku, kiedy to w Lesznie w Państwowej Szkole Przemysłowo-Handlowej ruszyła klasa wstępna kształcąca niższy nadzór budowlany. W roku 1937 Państwowa Szkoła Budowlana została przeniesiona z Leszna do Torunia i przekształcona w Państwowe Liceum Budowlane. Działalność szkoły została przerwana przez wybuch wojny 1 września 1939 roku.
Po wojnie w 1945 roku szkoła została reaktywowana, a od września 1951 roku przekształcona w Technikum Budowlane. W 1974 r. nazwa szkoły została przekształcona w Zespół Szkół Budowlanych, a w 1995 r. do szkoły dołączyło 5-letnie Technikum Geodezyjne. Od 1 września 2003 roku w wyniku reformy oświaty w Toruniu nastąpiło połączenie Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Elektrycznych w Zespół Szkół Budowlanych i Elektrycznych w Toruniu. Od 1 września 2006 r. szkoła po uruchomieniu nowych kierunków nauczania zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych.