Uczczono Dzień Sybiraka

Msza święta w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz złożenie kwiatów pod epitafium Matki Polki Sybiraczki – tak wyglądały obchody Dnia Sybiraka w Toruniu, które odbyły się w piątek 16 września.

Mszę odprawiono w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Koniuchach, koncelebrował ją ksiądz prałat Stanisław Majewski. Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy epitafium Matki Polki Sybiraczki. Odsłonięto je na murze przy świątyni w 2019 roku.

Wszyscy wiemy, że doświadczenie Sybiru oraz przymusowych i niewolniczych przesiedleń na Wschód jest w licznych polskich rodzinach wciąż traumatyczne i rozległe – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wydawało się, że jest doświadczeniem tragicznej i zamkniętej przeszłości. Teraz jednak na nowo słyszymy choćby o losie tysięcy ukraińskich rodzin i dzieci, które deportowane są wbrew swojej woli z własnej ojczyzny. Ufamy, że to piekło na ziemi w końcu się domknie – także dzięki minionemu heroizmowi polskich matek sybiraczek. Nigdy więcej wojny!

Na obchody przybyli członkowie toruńskiego oddziału Związku Sybiraków na czele z Janem Myrchą i Józefem Mackiewiczem, prezesami Zarządu Oddziału i Zarządu Koła. Wiązanki kwiatów złożyli między innymi poseł Arkadiusz Myrcha, Marta Jatczak – przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy wojewodzie kujawsko-pomorskim oraz przedstawiciele samorządu województwa i władz miasta.