W Toruniu rzucano nietypowo
Trzy rekordy świata i 14 rekordów Polski ustanowiono podczas 19. Mistrzostw Polski w Rzutach Nietypowych. Odbyły się one w ostatni weekend sierpnia.
Na zawodach pojawiło się ponad 90 uczestników. Na stadionie przy ul. Bema Dorota Szczepanik, kat. K50, z Krakowa, pobiła dwa rekordy świata i trzy rekordy Polski. Światowe wyniki uzyskała w schockoramie i młocie szkockim. Trzeci rekord świata zapisał na swoim koncie Rafał Kownatke, kat. M35, w konkurencji shotorama.
Wśród startujących było siedmiu torunian, którzy pobili dwa rekordy Polski oraz zdobyli 25 medali. Rekordy kraju ustanowili Henryk Wierzchowski, kat. M85, w rzucie granatem sportowym oraz Tomasz Osóbka, kat.M85, w slingballu. Pan Henryk w sumie zdobył trzy złote krążki (granat sportowy, dysk antyczny i speerorama) oraz srebrny medal w slingballu. Natomiast pan Tomasz, oprócz złota w slingballu, zajął drugie miejsce w rzucie granatem sportowym.
Najwięcej medali wywalczył Wacław Krankowski, który jest prezesem PZLA Masters i wiodącym organizatorem zawodów. Jego medalowy dorobek, w kategorii M70, to 9 medali: 6 srebrnych (schockorama, rzut cegłą, rzut ciężarem, dysk antyczny, shotorama, speerorama), 2 złote (młot szkocki, rzut ciężarkiem) oraz brązowy w rzucie granatem sportowym.
Anna Arseniuk w kat. K40 zdobyła dwa tytuły wicemistrza kraju (w shotoramie i slingballu) oraz dwa brązowe krążki (w schockoramie i dysku antycznym). Maciej Włudarski w kat. M55 wywalczył trzy medale: srebrny w schockoramie oraz dwa brązowe (slingball i shotorama). Magda Krankowska, kat.K45, zdobyła dwa brązowe medale (granat sportowy, slingball), natomiast Edward Korolko, kat. M80, zajął drugie miejsce w konkurencji rzut granatem sportowym. Dwa rekordy Polski, w rzucie cegłą i shotoramie, ustanowił Ryszard Zglenicki z Bydgoszczy, kat. M65.
Wśród rekordzistów Polski wylosowano trzy nagrody ufundowane przez firmę Mat-Bud. Są to pakiety startowe, każdy o wartości 100 euro, na Halowe Mistrzostwa Świata, jakie w marcu 2023 odbędą się w Toruniu. Otrzymali je: Barbara Gadzińska, Magdalena Ochmańska-Zrazek i Andrzej Maliszewski.
Warto przy okazji wyjaśnić, czym są poszczególne dyscypliny, których nazwy przewijały się podczas tych mistrzostw:
– Shotorama – pięciobój pchnięcia kulą z miejsca.
– Schockorama – trójbój – rzuty kulami z miejsca stylem dyskowym.
– Speerorama – trójbój – rzuty kulami z miejsca stylem oszczepniczym.
– Slingball – rzut piłką lekarską z uchwytem.