Walczymy o frekwencję i nagrody dla Torunia
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Miasto zachęca do udziału w głosowaniu, a przy okazji walki o nagrodę finansową dla miasta prezydenckiego, które w regionie uzyska najwyższą frekwencję.
Jest o co walczyć, bo to nie tylko mandaty dla europosłów i obecność przedstawicieli naszego regionu w Parlamencie Europejskim, ale też szansa na nagrodę finansową za najwyższą frekwencję dla miasta prezydenckiego w województwie kujawsko-pomorskim. Marszałek województwa ogłosił rywalizację profrekwencyjną, w której do wygrania jest 150 tys. złotych
Już w niedzielę mamy wybory do Parlamentu Europejskiego. Bardzo ważne, dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Torunia o to, żeby nie traktowali tych wyborów europejskich, jako coś abstrakcyjnego – mówi prezydent Torunia Paweł Gulewski. – Proszę pamiętać, że obecność przy urnach jest bardzo ważna z punktu widzenia interesu Polski i samorządu toruńskiego. Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej do naszego miasta, tak ogólnie szacujemy, że popłynęło już 2,4 mld złotych. To naprawdę wymierne korzyści
Są już pomysły, na co może być wydana nagroda. Rada Okręgu, w którym frekwencja będzie najwyższa, zorganizuje dzięki zdobytej kwocie Piknik Europejski. Część nagrody będzie też przeznaczona na organizację zieleni w obszarze, gdzie zagłosuje najwięcej mieszkańców.
W poprzednich wyborach do Europarlamentu w 2019 r. frekwencja w Toruniu wyniosła 52,05% i była to najwyższa frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim. Na drugim miejscu była Bydgoszcz z wynikiem 51,25%.
Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. W dniu wyborów komunikacja miejska w Toruniu będzie bezpłatna.
Udział w głosowaniu może wziąć obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który:
- w dniu wyborów kończy 18 lat,
- nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu,
- nie jest ubezwłasnowolniony,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem, Trybunału Stanu.