Życzenia dla partnerów z Getyngi

3 października obchodzono w Niemczech Dzień Jedności. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wystosował listy z życzeniami, które trafiły do dr Thomasa Baggera, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Petry Broistedt, Nadburmistrz Getyngi, partnerskiego miasta Torunia.

Umowa partnerska z Getyngą została podpisana w 1978 roku. Przedstawiciele obu samorządów spotykają się kilka razy do roku. Goszczą się nawzajem podczas ważnych miejskich uroczystości oraz podczas kolejnych edycji Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

Współpracę partnerską miast oraz przyjazne kontakty utrzymywane przez mieszkańców, traktujemy w Toruniu jako przejaw dobrych i sąsiedzkich relacji między Niemcami i Polską, a także jako cenny wkład naszych wspólnot miejskich w integrację międzynarodową. Nasze miasta wspólnie realizują inicjatywy wspierające demokrację, a także projekty na rzecz współpracy w duchu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Efekty naszych działań zbliżają społeczności obu miast – mówi prezydent Zaleski.

Szczególnie ważna okazała się współpraca przy pomocy, jakiej udzielono obywatelom Ukrainy.

Jeszcze raz dziękuję Pani Nadburmistrz za przekazanie do Torunia środków finansowych oraz ważnych i pokrzepiających informacji o wsparciu udzielanym narodowi ukraińskiemu, zmagającemu się nieprzerwanie z niepojętą agresją rosyjską. Waszą hojność i wrażliwość na losy ofiar wojny odbieram jako wielki gest serca – stwierdza prezydent.

Uczniowie z toruńskich liceów regularnie odwiedzają getyński X-LAB – eksperymentalne laboratorium naukowe, w którym młodzi ludzie mogą pod okiem naukowców zasmakować prawdziwej pracy naukowej z takich dziedzin, jak fizyka, biologia czy chemia. Młodzież z Torunia uczestniczy także w zainicjowanych przez Getyngę obozach dla pokoju.

W obu miastach nie brakuje też widomych znaków współpracy: w Getyndze jest Park Toruński i Ławeczka Toruńska z żabą, w Toruniu – Ślimak Getyński (zjazd na Bulwar Filadelfijski), pamiątkowe obeliski oraz kwietnik w kształcie herbu Getyngi.