Informatyzacja dla firm. Samorząd województwa z pakietem wsparcia

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W wyniku epidemii sytuacja firm działających w obrębie różnych branż pogorszyła się. Przedsiębiorcom oferowane są programy pomocowe, które mają wesprzeć ich w utrzymaniu się na rynku. Ratunkiem dla wielu może okazać się wprowadzenie informatycznych rozwiązań, dostosowujących ich do warunków panujących w czasach koronawirusa.

Urząd Marszałkowski przygotował pakiet na rzecz łagodzenia gospodarczych skutków epidemii Covid-19. W jego ramach oferowane są m.in. pożyczki na dogodnych warunkach z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, czy mikrogranty, o których ubieganie się nie wymaga wypełnienia ton dokumentów – wniosek mieści się na jednej stronie A4. Przedsiębiorcy mogą korzystać również z dotacji. Marszałkowskie wsparcie nie ogranicza się jednak tylko do tego rodzaju form pomocy. Małe i średnie firmy, które zdecydują się na transformację cyfrową, również będą mogły liczyć na dedykowane im propozycje wsparcia.

– W obecnej sytuacji najlepiej radzą sobie te przedsiębiorstwa, które albo funkcjonowały w sieci już wcześniej, albo były w stanie w dynamiczny sposób wykorzystać i wdrożyć rozwiązania informatyczne, w tym takie, które pozwoliły na zmianę modelu biznesowego. Liczę, że cyfrowa część naszego pakietu dla gospodarki pozwoli uratować wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Już w sierpniu ruszyć mają e-bony – bezpośrednie wsparcie na dokonanie informatyzacji. W zależności od wielkości firmy, opiewać będą na kwoty 25 tys., 100 tys. lub nawet 250 tys. zł. Przedsiębiorcy z województwa będą więc mieli do dyspozycji dodatkowe środki na zorganizowanie pracy zdalnej, obsługę klientów w sieci, a nawet modyfikację profilu działalności. Wojewódzki samorząd opłaci fachowców, którzy zajmą się m.in. diagnozą technologiczną i zarekomendują możliwe rozwiązania, a to jeszcze nie wszystko. Zajmą się także dopasowaniem i wdrożeniem narzędzi z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bony obejmują także kupno licencji na usługi w chmurze, w tym dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. 

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego na zlecenie marszałka Piotra Całbeckiego zajmuje się przygotowaniem projektu E-Akcelerator, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Budżet przewidywanego na dwa lata projektu wynosić będzie 9 mln zł. Wykonawca programu ma zostać wybrany przez TARR w lipcu i jeszcze tego lata do firm mają trafić pierwsze e-bony, a wraz z nimi wysokiej klasy specjaliści od systemów informatycznych. Dodatkowe informacje na temat e-bonów przygotowanych przez samorząd województwa uzyskać można przesyłając pytania na adres mailowy ebony@kujawsko-pomorskie.pl.

Oferowane przez samorząd województwa formy pomocy przyczynić się mogą do uratowania wielu firm, a co za tym idzie – miejsc pracy. Proces transformacji cyfrowej jednak nie tylko może pomóc w dostosowaniu się do warunków epidemii, ale też w unowocześnieniu i zapewnieniu jak najlepszej jakości świadczonych usług.

Program przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce opiewa na łączną kwotę 740 mln zł. Zakłada on nie tylko pomoc dla przedsiębiorców, ale także dla instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej. Wsparte zostaną także w znaczny sposób szpitale, a poza placówkami medycznymi zostaną dzięki niemu rozdystrybuowane środki ochrony osobistej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *