Innowacyjne rozwiązania Banku Spółdzielczego w Toruniu

Materiały partnera
fot. Materiały partnera

Bank Spółdzielczy w Toruniu coraz częściej sięga po nowoczesne rozwiązania technologiczne. System cyfrowej obsługi klientów jest jednym z priorytetowych obszarów strategii toruńskiego banku na najbliższe lata, w ramach którego wdrożono już rozwiązaniach oparte m.in. o technologię blockchain.

Coraz więcej operacji bankowych wykonywanych jest online, częściej płacimy kartami płatniczymi niż gotówką, a samych kart płatniczych mamy więcej niż nasz kraj liczy mieszkańców. Badania pokazują, że w Europie z płatności zbliżeniowych chętniej od nas korzystają tylko obywatele Czech.

Bankowość spółdzielcza obecnie rozwija się na takim samym poziomie, a często nawet i lepiej porównując z bankami komercyjnymi. Jednym z przykładów rozwijającego się banku jest biometryczna autoryzacja transakcji, dzięki której klient korzystający z bankomatu szybko i wygodnie potwierdza swoją tożsamość za pomocą odcisku dłoni, a nie karty i kodu PIN. Rozwiązanie to jako pierwsze pojawiło się już w 2013 roku właśnie w bankowości spółdzielczej, a dopiero później zostało zaadaptowane przez pozostałe banki.

Czym jest technologia blockchain?

Z tej technologii skorzystał jako pierwszy Bank Spółdzielczy w Polsce.

Dążymy do maksymalnego ułatwienia korzystania z naszych usług, przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa. Wprowadzone przez nas w tym roku rozwiązanie ChainDoc, dostarczane przez Atende i Exea Data Center, dzięki technologii blockchain pozwala nam na automatyczną digitalizację dokumentów i daje naszym klientom możliwość zdalnego złożenia podpisu. Mają oni dostęp do wszystkich swoich umów, regulaminów czy tabel opłat w jednym miejscu, przy jednoczesnej pewności, że wszelkie dokumenty trafiają do nich w niezmienionej formie. Jest to regulowane polskim prawem, które wymaga, by banki komunikowały się z klientem za pomocą tzw. trwałego nośnika. Do tej pory były to papierowe listy lub płyty CD-mówi Łukasz Kotlarz, lider ds. rozwoju i digitalizacji Banku Spółdzielczego w Toruniu.

Dokumenty w banku sa chronione przed przed przypadkowym i celowym skasowaniem oraz modyfikacją. Część instytucji finansowych decyduje się na korzystanie z fizycznych macierzy WORM. Banki spółdzielcze idą o krok dalej.

W naszym banku wybieramy nowoczesny i dużo bardziej efektywny model usługowy. Wykorzystuje on system pamięci obiektowej i w przeciwieństwie do fizycznych macierzy nie wymaga inwestycji w kosztowny sprzęt i jego utrzymanie. Składowanie danych w bezpiecznej i certyfikowanej infrastrukturze Exea gwarantuje nam i naszym klientom pełne bezpieczeństwo poufnych informacji zawartych w plikach-dodaje Łukasz Kotlarz.


ChainDoc oraz WORM as a Service wspólnie tworzą nowoczesny trwały nośnik, gwarantujące naszym klientom bezpieczeństwo oraz pełnię ich przywilejów. W kwestii prawa do bycia zapomnianym jedyną osobą, która może usunąć dane jest klient, który taką operację może przeprowadzić na przykład za pomocą aplikacji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dane są bezpieczne. Można zyskać też nieograniczoną przestrzeń do składowania dokumentów, porzucając kosztowne i nieekologiczne papierowe dokumentacje i nośniki płytowe. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *