Instalacja China Town, mappingi i koncerty – przed nami 11. edycja Bella Skyway Festiwal [ZDJĘCIA]

Box1 Fotogalerie
Fot. nadesłane / Łukasz Piecyk

Mappingi, iluminacje świetlne, a także koncerty – tak zapowiada się 11. edycja Bella Skyway Festiwal, która odbędzie się w Toruniu w dniach 20-25 sierpnia. Na ulicach Zespołu Staromiejskiego zobaczymy 20 instalacji, w tym iluminację China Town. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie “Różnorodność miejsca”

W tym roku część świetlnych atrakcji zmieni swoją lokalizację. Całość rozpoczynać się będzie na terenie w okolicach Collegium Maximum, kończyć zaś na ul. Gregorkiewicza, gdzie powstanie iluminacja China Town.

– Chińska dzielnica zaczyna budować się od piątku – mówi Krystian Kubiaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Ta ogromna instalacja będzie liczyła 200 metrów długości. Przy bramie wejściowej umieszczona zostanie iluminacja mappingowa. Na całej długości ulicy stanie strefa gastronomiczna z azjatyckim jedzeniem. To atrakcja, której jeszcze na festiwalu nie było. Śmiało mogę powiedzieć, że będzie to także największa instalacja w całej historii wydarzenia.

W sąsiedztwie China Town, na ul. Dąbrowskiego, stanie autobus, na którym będzie wyświetlany mapping. Do tej pory artyści wykorzystywali tylko budynki. Podobnie, jak w latach ubiegłych, twórcy wykorzystają do prezentacji swoich pomysłów także ścianę Collegium Maximum.

Tam przygotowany zostanie mapping interaktywny. Co to oznacza? Twórcy wykorzystają popularną grę i zaproszą do zabawy mieszkańców oraz turystów. Ci, stając w odpowiedniej kolejce, będą mogli wcielić się w postaci anioła lub diabła i przez kilka minut nimi grać.

– Część z instalacji będzie mniejsza, bardziej klimatyczna, jednocześnie niezwykle urokliwa – dodaje Krystian Kubiaczyk. – Szczególnie zachęcam do obejrzenia instalacji na Ruinach Podominikańskich, gdzie artysta z Francji, przy pomocy świateł LED, stworzy ludzkie postaci.

Twórcami festiwalowych atrakcji są artyści z siedmiu krajów świata, w tym także Polacy. Na ul. Żeglarskiej pojawi się instalacja przygotowana przez zespół studentów z Wydziału Sztuk Pięknych. Na starówce podziwiać będzie można także prace artystów z Finlandii czy Singapuru.

Jedyną płatną atrakcją będzie kopuła, która stanie na Rynku Staromiejskim. Jednorazowo na pokaz wejść będzie mogło 300 osób.

Bella Skyway Festiwal to także wiele imprez towarzyszących. W tym roku po raz pierwszy będą to koncerty. Odbędą się one 22, 24 i 25 sierpnia.

– Na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki wystąpi Wojciech Waglewski, Kamil Bednarek z zespołem oraz grupa Dżem – zapowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Wstęp jest płatny.

Przez cały czas trwania festiwalu, w godz. od 19.00 do północy, ograniczony będzie ruch samochodów na terenie Zespołu Staromiejskiego. Samorząd zadba o dogodny transport komunikacją miejską.

– Zachęcamy do wybrania się na festiwal, korzystając z transportu publicznego – dodaje Krzysztof Przybyszewski, kierownik referatu publicznego transportu zbiorowego UM Toruń. – Na tę okazję zwiększyliśmy liczbę kursów. Dodatkowe autobusy wyruszą z osiedli Rubinkowo i Wrzosy. Częściej kursować będą także tramwaje na liniach nr 1 i 5. Dodatkowo od 20 o 25 sierpnia uruchomiona zostanie linia nr 3, kursująca między pętlą Wschodnia a Aleją Solidarności.

Aleja Solidarności wyłączona zostanie z ruchu samochodowego. Autobusy kursujące w stronę Rubinkowa zatrzymywać się będą na ul. Uniwersyteckiej. Pojazdy, które obecnie zatrzymują się na pl. Św. Katarzyny, będą stały na ul. Dobrzyńskiej.

Miasto uruchomi także specjalne parkingi buforowe w pięciu lokalizacjach: przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej, przy Motoarenie i Centrum Targowym PARK, przy Auli UMK oraz przy Placu Cyrkowym na Skarpie.

– Za pozostawiony na parkingu samochód będzie trzeba zapłacić 5 zł. Otrzymany bilet upoważni pięć osób do bezpłatnego przejazdu w obie strony komunikacją miejską – tłumaczy Krzysztof Przybyszewski. – Autobusy i tramwaje kursować będą do godz. 00.15.

Program Bella Skyway Festiwal 2019 dostępny jest nahttp://www.bellaskyway.pl/pl/program/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *