Inteligentne domy w Smart City. Czym się charakteryzują?

Smart cities Wiadomości
fot. ilustracyjne

Życie w inteligentnych miastach musi być oparte o wiele aspektów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zmieniają się nawyki i przyzwyczajenia. Przykładem tego jest to, w jaki sposób wykorzystujemy nowe możliwości we własnym domu. Automatyzacja coraz częściej wkrada się do naszych czterech ścian, upraszczając codzienne czynności. Jak funkcjonują inteligentne domy?

Koncepcja Smart City sprzyja wdrażaniu inteligentnych rozwiązań w miastach na wielu płaszczyznach. Zrównoważony rozwój dotyka m.in. sfer społecznych, gospodarczych i finansowych. Jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym, że miasto jest smart, jest kreatywnie myślące społeczeństwo, potrafiące wykorzystywać technologiczne nowinki i nie są mu obce technologie informacyjno-komunikacyjne. Można to rozumieć w kontekście planowania i użytkowania miejskiej przestrzeni, ale nie tylko. Coraz częściej bowiem inteligentne rozwiązania pojawiają się nie tylko na naszych osiedlach, ale i wewnątrz domów. 

Obecnie mamy możliwość zautomatyzowania wielu domowych czynności. Dzięki kompatybilności poszczególnych urządzeń, możemy w pewnym sensie sterować naszym domem za pomocą smartfona. Kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie zmienić temperaturę w pomieszczeniu czy dostosować poziom jasności światła. W Smart Cities pilot od telewizora nie jest czymś niezbędnym. Tym samym urządzeniem, którymi przełączamy kanały, możemy też zamykać i otwierać okienne żaluzje. Przykłady postępującej automatyzacji widzimy także na klatkach schodowych w blokach. Na schodach nie musimy już włączać światła. Robią to za nas czujniki ruchu, które wykrywają naszą obecność. Inteligentne domy idą jeszcze krok dalej. Niektóre procesy można zautomatyzować do tego stopnia, że nie będą wymagały naszej interakcji. Ustawione cyklicznie włączniki czasowe same wykonują pewne czynności. A w Smart Cities o to przecież chodzi – by żyło się jak najbardziej komfortowo. Dzięki tego typu rozwiązaniom, możemy uczynić swój dom miejscem jeszcze bardziej użytecznym do życia. To szczególnie ważne w kontekście chociażby osób z niepełnosprawnościami, dla których możliwość zautomatyzowania niektórych czynności potrafi rozwiązać wiele problemów. Dla niektórych przeszkodą może się jednak okazać bariera technologiczna. Osoby starsze mogą mieć problem z nadążeniem za niektórymi nowościami, ale warto też zaznaczyć, że trendy są takie, by jak najbardziej upraszczać korzystanie ze sprzętów i urządzeń.

W kontekście zarządzania sprzętami domowymi nie sposób nie wspomnieć o Internecie Rzeczy (Internet of Things). To urządzenia, które połączone ze sobą poprzez sieć, potrafią się ze sobą komunikować i wymieniać danymi. Producenci takich sprzętów często opatrują je właśnie słowem smart. Bo w inteligentnych miastach inteligentne muszą być także mieszkania. Ta koncepcja sięga zresztą dalej. Już dziś połączone siecią z naszym domem mogą być nawet samochody. To z kolei wprowadza szereg nowych rozwiązań, pozwalających sprawdzać stan mieszkania będąc w podróży. 

Podłączenie do sieci niesie jednak pewne ryzyko, związane z cyberbezpieczeństwem. To w ostatnim czasie głośny temat. I słusznie, bo nikt nie chce przecież paść ofiarą cyberataków. Dlatego też urządzenia muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa i posiadać certyfikaty. Poza użytecznością, warto zwrócić uwagę także na ten aspekt.

Smart City jest obecnie silnie rozwijającym się trendem, choć niektóre rozwiązania w ramach tej koncepcji znamy już od lat. Przykładem są choćby właśnie te wspomniane powyżej. Dynamiczny postęp w tej dziedzinie pozwala jednak przypuszczać, że to, co poznaliśmy do tej pory, to jedynie wstęp do zautomatyzowanego zarządzania własnym mieszkaniem. Smart home to nasza osobista przestrzeń, na którą jedynie my sami mamy bezpośredni wpływ. I która jest jak najbardziej przystosowana do tego, by nam służyć. W inteligentnych miastach koncepcja Smart City powinna funkcjonować więc nie tylko w przestrzeni miejskiej, na którą co prawda możemy mieć wpływ, ale nie wszystko zależy w niej od nas. Inteligentne domy to przykład tego, że również społeczeństwo musi być smart.

___

Źródła:

  • Alicja Korenik, “Smart city jako forma rozwoju miasta zrównoważonego i fundament zdrowych finansów miejskich”
  • Artur Rot, “Zastosowania koncepcji Internetu rzeczy w kontekście inteligentnego miasta. Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa”

Tagged

1 thought on “Inteligentne domy w Smart City. Czym się charakteryzują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *