Inwentaryzują toruńskie zabytki. Wirtualny spacer po katedrze już możliwy

Box2 Wiadomości

Naukowcy z Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiego UMK realizują projekt badawczy pn. “Inwentarz sztuki Torunia”, którego celem jest kompleksowa inwentaryzacja kościołów toruńskiej Starówki. Pierwsze efekty prac już są widoczne. Powstała m.in. strona projektu, na której można wybrać się na wirtualne spacery po katedrze i kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Realizacja pierwszej części projektu, dofinansowywanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, rozpoczęła się już w 2018 r. Kierownikiem projektu został prof. Michał Woźniak z Katedry Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa, a koordynatorem prof. Juliusz Raczkowski z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby. Początkowo koniecznie było przeprowadzenie kwerend i badań źródłowych, a badacze niezbędnych informacji szukali także w zagranicznych ośrodkach, m.in. w Berlinie i Marburgu. Potem naukowcy rozpoczęli zbieranie dokumentacji pomiarowo-rysunkowej, wykorzystując m.in. technologię 3D. Do badań wykorzystywane są głównie metody nieniszczące, ale także inwazyjne, np. przy pobieraniu próbek do analizy materiału.

Analiza i dokumentacja obiektów zabytkowych z użyciem tych metod pozwala na określenie stanu zachowania, stopnia autentyczności, oryginalności i integralności zabytków, materiałów i technik wykonania, uzupełnień i wcześniejszych ingerencji – tłumaczy dla portalu UMK prof. Juliusz Raczkowski.

Do tej pory wykonano już setki pomiarów i rysunków, a w samym tylko kościele pw. Wniebowzięcia NMP blisko 40 tys. zdjęć. Wykorzystywano takie sprzęty, jak drony, georadary, skanery laserowe, przenośny spektrometr rentgenowski XRF czy elektronowy mikroskop skaningowy. Inwentaryzacji podlegają nie tylko obiekty architektoniczne in situ, ale także znajdujące się w innych ośrodkach. Celem ma być opracowanie kompleksowego katalogu zabytków sztuki Torunia, któremu będzie towarzyszyć nowe rozpoznanie naukowe. Pierwszy etap projektu zakończy się w 2023 r., ale mieszkańcy Torunia już mogą zapoznać się z pierwszymi efektami na dedykowanej stronie. Można m.in. wybrać się na wirtualny spacer po katedrze i kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Materiał: UMK TV

Fot. Andrzej Romański dla UMK

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.