Inwestycje w tym miejscu mogą bardzo zmienić lewobrzeże

Box2 Wiadomości
fot. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego

W poniedziałek o godz. 13.30 zostanie wbita pierwsza łopata inaugurująca uzbrajanie terenów inwestycyjnych Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Andersa. Co powstanie na gruntach o powierzchni 16 ha?

Rusza budowa kompleksowej infrastruktury technicznej na terenach inwestycyjnych przy ul. Andersa. Uzbrojeniem działek zajmie się toruńska firma PBDI. Przedsięwzięcie pochłonie łącznie 20,8 mln zł i jest współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach tego projektu powstaną tam drogi (2,3 km) z chodnikami (3 km) i ciągami pieszo-rowerowymi (0,6 km), oświetlenie drogowe (na odcinku 3 km), kanalizacja sanitarna (2,8 km) i deszczowa (3,3 km), sieć wodociągowa i hydrantowa (2,5 km), sieć gazowa (2,4 km). W planach jest też przebudowa sieci energetycznej (1,7 km) i budowa sieci telekomunikacyjnej (1,7 km). Teren zostanie odpowiednio przygotowany m.in. poprzez nasadzenia zieleni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa infrastruktury technicznej, z której skorzystają przyszli inwestorzy, potrwa do końca września 2019 r. Uzbrojenie terenu otworzy drogą do inwestowania na tych działkach. 

Jacy inwestorzy mają się tam pojawić? Mają to być firmy rozwijające nowe technologie. Chodzi o działalność nieuciążliwą dla otoczenia i przyjazną mieszkańcom. Park technologiczny powstaje z myślą o małych i średnich firmach, które potrzebują dobrze przygotowanych i uzbrojonych gruntów. W takich miejscach mogą liczyć na preferencyjne warunki np. nie muszą od razu kupować gruntów, mogą je w pierwszym okresie wydzierżawić od operatora parku. Najważniejszym efektem tworzenia takich parków mają być jednak nowe miejsca pracy.

Na gruntach przy ul. Andersa będą mogły powstać zarówno obiekty usługowo-produkcyjne, jak i magazynowe. Taką możliwość daje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

TARR zapowiada, że będzie sprzedawać grunty od 2019 r. w ramach ustnych przetargów nieograniczonych.

Nowa część Toruńskiego Parku Technologicznego liczy 16 ha powierzchni. Zostały tam wydzielone 33 działki dla firm – o powierzchni od 0,3 do 1 ha. Przypomnijmy: ponad dwa lata temu toruńska rada miasta zdecydowała, że miasto wniesie do TARR te grunty. Zostały one wówczas wycenione na 4,7 mln zł.

Działki przy ul. Andersa mają dogodne położenie. Znajdują się w południowo-zachodniej części miasta w pobliżu poligonowej obwodnicy Torunia, którą biegnie droga ekspresowa S10 i ul. Poznańskiej, czyli drogi krajowej nr 15. “Tereny inwestycyjne obejmują obszar wytypowany jako zdegradowany i przewidziany przez Miasto Toruń do rewitalizacji” – czytamy w informacji prasowej TARR.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *