Inwestycje o. Rydzyka w Porcie Drzewnym nabierają rozpędu [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Port Drzewny zamienił się w wielki plac budowy. Ciepłownia geotermalna jest już w trakcie realizacji. Ruszają też przygotowania do wzniesienia Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Za tymi inwestycjami stoi o. Tadeusz Rydzyk i związane z nim podmioty.

Konstrukcja przyszłej ciepłowni geotermalnej jest już widoczna. Kompleks, który za 61 mln zł stawia w Porcie Drzewnym konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions, ma być gotowy na początku 2020 r. W tym samym czasie ma powstawać ciepłociąg, który ma być pociągnięty do Portu Drzewnego, jak i w kierunku miasta.

Ciepłem z ziemi będą ogrzewane budynki: Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość. Trafi ono także do miejskiej sieci ciepłowniczej należącej do państwowej spółki PGE Toruń. Ciepłociąg zostanie wpięty w okolicach Merinoteksu.

W Porcie Drzewnym ma też powstać Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II. To będzie placówka współtworzona przez fundację o. Tadeusza Rydzyka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma prezentować 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski z uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata.

Na dwóch poziomach kompleksu zobaczymy takie ekspozycje, jak: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa” o chrzcie Polski, „Korona i miecz” o początkach państwa polskiego, wystawa poświęconą dynastii Jagiellonów, „Polonia Semper Fidelis. Chwała oręża polskiego” – o husarii, „To imię nas kosztuje” – o zbrodniach niemieckich i sowieckich na narodzie polskim. „Ja jestem jednym z was” zaś ma przedstawiać św. Jana Pawła II.

Ministerstwo na działalność toruńskiego muzeum w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł. W ub.r. placówka miała otrzymać 5 mln zł dotacji. W tym roku wsparcie z państwowej kasy ma wynieść – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Muzeum powstanie przy Drodze Starotoruńskiej 3. Wybuduje je spółka Rafako z Raciborza. Otrzyma za to 144,7 mln zł brutto.

Inwestycja jest podzielona na osiem etapów. Najpierw zostaną zrealizowane m.in. prace przygotowawcze i projektowe. Kolejne fazy projektu to prace budowlane, instalacyjne, wyposażenie obiektu, zagospodarowanie terenu. Całość ma zająć 100 tygodni.

Jeszcze w ub.r. Muzeum Pamięć i Tożsamość rozpisało konkurs na swój logotyp. Pierwotny termin nadsyłania prac – wyznaczony na 15 grudnia ub.r. – został wydłużony. W nowym terminie wpłynęło 12 prac.

“Wszystkie prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny, są wyrazem dużej kreatywności autorów i w ciekawy sposób odzwierciedlają ideę Muzeum” – czytamy na stronie nowej placówki.

Konkurs na logotyp nie został ostatecznie jednak rozstrzygnięty. Powód? Autor zwycięskiej pracy nie wyraził zgody na przeniesienie praw autorskich logotypu na Muzeum i wycofał pracę z konkursu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

5 thoughts on “Inwestycje o. Rydzyka w Porcie Drzewnym nabierają rozpędu [ZDJĘCIA]

  1. Bardzo dobrze, że nareszcie ruszają prace budowlane obu tych obiektów. Zarówno geotermia jak i muzeum są potrzebne i dobrze, że powstaną.

  2. Toruń piękne miasto, cieszę się że o. Tadeusz Rydzyk sprawia, że będzie do tego tańsze. Taka geotermia to fantastyczne osiągnięcie

  3. Oto kolejne dzieło ojca Tadeusza, ale jestem pełen obaw czy to moralne energię z wnętrza ziemi czyli piekła wykorzystywać w recyklingu. Przecież to się grzeszne dusze palą. A w Piśmie na domiar złego przeczytamy: „I zobaczyłem anioła zstępującego z nieba, mającego klucz od otchłani i wielki łańcuch w ręce. I chwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. I wrzucił go do otchłani, zamknął go i opieczętował, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni tysiąc lat. A potem musi być wypuszczony na krótki czas”. Jestem pełen obaw, że przez te odwierty Szatan wyjdzie z piekła właśnie w Toruniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *