Irena Paczkowska i Kukiz’15 przedstawili kolejny filar strategii zmiany dla Torunia

Box2 Wiadomości
Irena Paczkowska walczy o urząd prezydenta i mandat radnej na Bydgoskim Przedmieściu, fot. Łukasz Piecyk

Po bezpieczeństwie i komforcie życia komitet Kukiz’15 wspólnie ze swoją kandydatką na prezydenta Torunia przedstawił drugi filar strategii zmiany dla Torunia. To społeczeństwo obywatelskie.

Dziś na Martówce komitet Kukiz’15 przedstawił swoich kandydatów do toruńskiej rady miasta. O tym, kto startuje z tego komitetu, pisaliśmy wczoraj.

Oprócz kandydatów Kukiz’15 ujawnił też, co kryje się pod hasłem “społeczeństwo obywatelskie”, czyli kolejnym “filarem stretegii zmiany dla Torunia”. Przedstawił go Krzysztof Duda, lider listy w okręgu nr 3 (Chełmińskie, Wrzosy, JAR, Starówka).

– Trzy podstawowe narzędzia, którymi w Toruniu jest budowane społeczeństwo obywatelskie, to budżet partycypacyjny, konsultacje społeczne i rady okręgu – wskazuje Duda. – Wszystkie te narzędzia działają. Pytanie, czy działają idealnie. Zdaniem naszym i mieszkańców, z którymi się komunikowaliśmy, niekoniecznie.

Duda wskazuje, że należy wiele rzeczy poprawić. Co konkretnie? Chodzi np. o podział pieniędzy w budżecie partycypacyjnym i wielkość puli na zadania wskazywane przez mieszkańców. Te kwestie należy skonsultować ponownie z mieszkańcami i przystosować regulamin budżetu do nowej rzeczywistości.

– Być może należy dać z tej puli miejskiej więcej pieniędzy, a być może je obniżyć i zmienić podział pule na poszczególne okręgi i pulę ogólnomiejską – zastanawia się lider w okręgu nr 3.

Jakie są problemy z konsultacjami społecznymi? Na przykład to, że nie wszystkie uwagi mieszkańców są później uwzględniane przez urzędników.

A co jest nie tak z radami okręgów? Nie zostały one wyłonione we wszystkich okręgach. Kukiz’15 chce zmienić ordynację wyborczą w tym przypadku. – Powinna być na tyle elastyczna, żeby w każdym okręgu mieszkańcy mieli swoją reprezentację – mówi Duda. – Chcielibyśmy rozszerzyć kompetencje rad okręgów. To jest temat wałkowany od wielu lat, ale nikt nic w tym kierunku nie robi.

Komitet postuluje m.in. wydzielenie pieniędzy dla rad okręgów. Co jeszcze proponuje Kukiz’15? Wśród propozycji jest m.in. szerszy dostęp do informacji publicznej – tak, żeby na stronie miejskiej można było podejrzeć aktywność radnych w zakresie frekwencji, interpelacji czy interwencji, a także sprawozdania kwartalne radnych ze swojej dzialności. Ma też powstać publiczny rejestr spotkań.

– Referendum lokalne w kluczowych sprawach metodą e-głosowania – taką propozycję przedstawił Damian Wasilewski, lider listy w okręgu nr 1 (lewobrzeże, Skarpa, Kaszczorek). – Żebyśmy jako miasto nie ponosili bardzo dużych kosztów przeprowadzenia referendum metodą tradycyjną.

Kukiz’15 chce też utworzyć inkubator NGO, który będzie pomagać założyć organizację pozarządową i prowadzić działalność w pierwszym roku po założeniu. Zamierza też postawić na liderów społeczności lokalnych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *