Iwona Hartwich: przygotowany przez rząd PiS program szczepień przyniósł klęskę

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Pod Prywatną Specjalistyczną Przychodnią Lekarską Nowak & Nowak przy ul. Filtrowej 29b w Toruniu posłanki Koalicji Obywatelskiej wraz z radną Skerską-Roman omawiały problem dostępności szczepień w województwie kujawsko-pomorskim. Zwrócono także uwagę na problemy z rejestracją na szczepienie.

W poniedziałek 25 stycznia o godz. 12 na parkingu przed przychodnią lekarską przy ul. Filtrowej 29b odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanek: Iwony Hartwich, Iwony Kozłowskiej, a także radnej Margarety Skerskiej-Roman.

REKLAMA

Poseł Iwona Hartwich na początku powiedziała, że w 2020 roku zmarło o ponad 76 tys. osób więcej, niż w 2019 roku. Dodała także, że jest to drugi wynik w Europie.

– Przygotowany przez rząd PiS program szczepień, nie ma co się oszukiwać, przyniósł klęskę. Zastosowane zostały niejasne kryteria przy kolejności szczepień poszczególnych grup Polaków. Nadal niezaszczepieni są medycy i personel z grupy “0”. Problemy z infolinią zmuszają seniorów do stania w wielogodzinnych kolejkach po to, żeby usłyszeć, że nie ma już miejsca. (…) Pan minister Dworczyk zarzucił dzisiaj opozycji w kontekście szczepień, że straszymy Polaków. Nie, panie ministrze. Nie ma szczepionek, wirus się rozwija, kto nie bałby się tych konsekwencji? – dodała Iwona Hartwich.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że osoby z niepełnosprawnością powinny być w pierwszej grupie do szczepień, ponieważ jest to szczególna grupa, z chorobami współistniejącymi.

Posłanka Iwona Kozłowska przytoczyła statystyki zachorowań na koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, a następnie zwróciła się do rządu Prawa i Sprawiedliwości:

– Podejmijcie wreszcie właściwe kroki, aby ten narodowy program szczepień był jasny i przejrzysty dla wszystkich.

Posłanka z Bydgoszczy zwróciła uwagę na to, że uruchomiono za mało punktów, w których można byłoby się zaszczepić, przez co seniorzy stoją w długich kolejkach marznąc i mimo tego nie udaje im się zarejestrować.

– Jeżeli komuś się już udało w końcu umówić, to otrzymywał informację, że w ciągu najbliższego kwartału nie ma już miejsc, żeby można było się zarejestrować. Nielicznym seniorom udała się rejestracja albo dzięki własnemu uporowi, albo pomocy osób z rodziny. Nie każdy senior radzi sobie z internetem, nie każdy ma komputer, nie każdy wie, jak się zarejestrować – dodała Iwona Kozłowska.

Posłanka z Bydgoszczy poinformowała także, że niektórzy seniorzy są wysyłani na szczepienie w odległe miejsca, jednemu z nich zaproponowano nawet udanie się na szczepienie 300 kilometrów od miejsca zamieszkania.

– O tym, że ta szczepionka się pojawi, wiedzieliśmy już od kilku miesięcy, więc to nie jest informacja z ostatniej chwili. Rejestracją można by było zająć się znacznie wcześniej. Według mojej opinii nie wolno narażać osób starszych na taki stres i dezinformację. Myślę, że można było nawet pod koniec ubiegłego roku rozpocząć taką akcję informacyjną. Każda przychodnia ma pod opieką określoną liczbę seniorów. Można by było już wtedy przygotować wstępną listę. Musimy też pamiętać o tym, że nie każdy senior ma osobę bliską – powiedziała Iwona Kozłowska.

Posłanka z Bydgoszczy dodała, że problem z dostarczeniem szczepionek jest we wszystkich krajach, ale obawia się, iż w momencie, kiedy szczepionki dotrą do Polski, pojawi się problem z tym, aby nadążyć ze szczepieniem wszystkich grup.

Tagged

4 thoughts on “Iwona Hartwich: przygotowany przez rząd PiS program szczepień przyniósł klęskę

 1. A obywatelki Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska, to potrafią wykonywać mandat poselski?
  Hmy…
  Aż z Bydgoszczu Iwona Kozłowska przyjechała specjalnie dla torunianek i torunian?

 2. Może obywatelka Hartwich, pochwali się toruniankom i torunianom:
  ile dni była w pracy, w Sejmie, na te kilkanaście miesięcy,
  odkąd ” wykonuje ” mandat poselski?!
  TO ILE ?

 3. Durne baby. Szczepionek i szczepień nie ma, bo firmy ich za mało produkują. Gdyby były szczepionki, to by były szczepienia i nie tworzyły by się kolejki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *