Iwona Michałek: jesteśmy przeciwni całkowitemu lockdownowi

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Chcemy bardzo mocno skrócić ten proces od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy – mówiła dziś wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek prezentując przegłosowaną w ubiegłym tygodniu przez sejm ustawę, mającą stanowić pakiet pomocowy dla przedsiębiorców.

Iwona Michałek spotkała się dziś w Toruniu z mediami, by opowiedzieć o rozwiązaniach, jakie zawarto w tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Posłance Zjednoczonej Prawicy towarzyszyli jej asystent Krzysztof Duda oraz lider lokalnej młodzieżówki Porozumienia Antoni Chojnowski.

REKLAMA

– Premier mówi jasno i dobitnie, że chcemy objąć pomocą wszystkich. Niezależnie od tego, jak przebiegają prace legislacyjne, w ministerstwie pracujemy nad tym, aby gospodarkę wesprzeć. Dla nas bardzo istotne jest to, że już przedstawiliśmy kilka rozwiązań dla biznesu, za którymi idą duże pieniądze. Będziemy to robić oczywiście dalej – przekonywała Iwona Michałek zaznaczając, że od 2 tygodni trwają już rozmowy z przedstawicielami wielu branż, na temat ewentualnej pomocy.

– Na wsparcie polskiego biznesu od początku pandemii wydaliśmy 152 mld zł. W tej chwili wydamy jeszcze znacznie więcej – dodawała wiceminister.

Ustawa trafiła już do Senatu. Jakie formy pomocy zakłada? Mowa tu m.in. o zwolnieniu z opłacania składek ZUS.

– Przedłużamy zwolnienie ze składek ZUS dla tych branż, które zostały mocno objęte restrykcjami. W tej chwili to około 1 tys. zł na osobę dla każdej z tych branż. Zależy nam na tym, by dofinansować koszty stałe. Są takie firmy, których dochód nie wystarczy na pokrycie kosztów stałych – mówiła Iwona Michałek.

Ustawa przewiduje także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2 tys. zł przez 3 miesiące, zarówno w przypadku umowy o pracę, jaki i zlecenie. Ponadto, w grę wchodzą także dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw w wysokości do 5 tys. zł, zawieszenie opłaty targowej w przyszłym roku, czy przedłużenie wypłaty świadczenia postojowego dla branż dotkniętych restrykcjami.

– Chcemy bardzo mocno skrócić ten proces od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy. Nie będzie papierowego przesyłania wniosków, wszystko odbywało się będzie elektronicznie – mówiła posłanka Porozumienia.

Iwona Michałek odniosła się także do kwestii lockdownu, którego, jak podkreślała, jej ugrupowanie jest przeciwnikiem.

– My, jako Porozumienie Jarosława Gowina, jesteśmy przeciwni całkowitemu lockdownowi. Pan premier za każdym razem mocno to artykułuje i muszę przyznać, że ten głos jest wysłuchiwany, ponieważ na początku wśród Rady Ministrów zdania były podzielone, a w tej chwili lockdown całkowity będzie tylko wtedy, jeśli ludzie nie będą stosować się do restrykcji i liczba zachorowań będzie rosła. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie – podkreślała.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *