IX LO to szkoła dla ludzi z pasją. “Do każdego ucznia podchodzimy z sercem”

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Domowa atmosfera, miejsca do relaksu, murale na ścianach, biblioteka jako centrum spotkań… w szkole? Tak, to możliwe. IX Liceum Ogólnokształcące wychodzi naprzeciw potrzebom młodych. „Rozwój osobisty uczniów to dla nas absolutny priorytet”, podkreśla dyrektor placówki Piotr Drążkowski.

Zasadą, przyświecającą dyrekcji szkoły przy tworzeniu oferty edukacyjnej, jest zwrot ku jednostce oraz skupienie na predyspozycjach uczniów i ich indywidualnych oczekiwaniach.

– Szkoła jest dla uczniów. Wiele naszych działań jest podejmowanych w porozumieniu z nimi. Nasi wychowankowie wiedzą, że mają wpływ na to, co się dzieje w szkole. Zawsze zostaną wysłuchani – mówi Piotr Drążkowski, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu. – Stwarzamy młodzieży szkolnej okazję do wszechstronnego rozwijania swoich pasji, m.in. w ramach kół zainteresowań, których ofertę na bieżąco dostosowujemy do aktualnych potrzeb.

Podążanie za uczniem zaczyna się już od samego początku. Wszystkie pierwsze klasy, nim na dobre rozpoczną naukę, wyjeżdżają na integracyjny wyjazd. To właśnie podczas niego pedagodzy mają okazję, aby porozmawiać z każdym uczniem i rozpoznać jego słabe i mocne strony. Platformą do rozwoju są m.in. różnorodne warsztaty – plastyczne, muzyczne, teatralne czy żeglarskie. Duży nacisk położony jest na naukę języków obcych: angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Uczniowie mogą też korzystać z możliwości, jakie daje im udział IX LO w programie Erasmus +. Szkoła, w ramach programu, współpracuje
z placówkami z Grecji i Cypru, m.in. realizując wspólny projekt edukacyjny o cyberbezpieczeństwie i organizując zagraniczne wyjazdy. To, co wyróżnia IX LO, to także nowoczesna biblioteka z rozbudowanym księgozbiorem, która po remoncie będzie pełnić funkcję nie tylko wypożyczalni i czytelni, ale także miejsca spotkań młodzieży.

– Chcemy, aby uczniowie poczuli się w szkole jak w domu. Wyjątkowy klimat tworzą zielone miejsca relaksu, pokój gier czy bujaki na korytarzach. Młodzież traktuje naszą szkołę jako przyjazne miejsce, do którego chętnie wraca – dodaje dyrektor Piotr Drążkowski. – Wartości, z którymi się utożsamiamy, to przede wszystkim tolerancja, wyrozumiałość i empatia. Do każdego ucznia podchodzimy z sercem i zrozumieniem.

Nie byłoby to możliwe bez osoby dyrektora – charyzmatycznego i pełnego optymizmu pedagoga, który swoją energią i zapałem do działania zaraża i uczniów, i nauczycieli.

– Drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte, dla wszystkich bez wyjątku. Moi uczniowie doskonale wiedzą, że mogą na mnie liczyć – podkreśla dyrektor Piotr Drążkowski.

To jednak dopiero początek mocnych stron IX LO. Uczniowie mają także możliwość ukończenia różnorodnych kursów i zdobycia uprawnień zawodowych, korzystania z profesjonalnej sali fitness, siłowni, klatki OCR oraz nowoczesnego wyposażenia sal edukacyjnych. Dodatkowo młodzież ma szansę korzystać z darmowego wsparcia psychologicznego. IX LO to jedyne liceum na Rubinkowie. Łatwo do niego dojechać środkami komunikacji miejskiej, a zaraz obok szkoły znajduje się skatepark i pumptrack. Na uwagę zasługują nowatorskie profile: prozdrowotny z podstawami dietetyki i ratownictwa medycznego, humanistyczno-pedagogiczny z elementami treningu interpersonalnego oraz dwa oddziały ogólne z językiem hiszpańskim i elementami coachingu.

– Oferta naszej szkoły skierowana jest do wszystkich, którym zależy na swoim rozwoju.
To szkoła dla ludzi z pasją – podsumowuje dyrektor Piotr Drążkowski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.