Jak będzie wyglądać nowy Toruński Rower Miejski?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już w lipcu ma zostać uruchomiony ponownie system miejskich wypożyczalni jednośladów. Jak zostanie zorganizowany? W jaki sposób będziemy płacić za rowery? Jak będą się prezentować pojazdy?

Nowym operatorem Toruńskiego Roweru Miejskiego będzie firma BikeU. Miejski Zarząd Dróg pod koniec tego miesiąc podpisze z nią umowę na uruchomienie i obsługę systemu wypożyczalni jednośladów.

Kontrakt będzie opiewać na ponad 6,7 mln zł i zakłada, że system wystartuje nie później niż 75 dni od zawarcia umowy. Wszystko zatem wskazuje, że zostanie uruchomiony w lipcu br.

Nowy system będzie składał się z 40 stacji posiadających do wypożyczenia 400 rowerów. Dodatkowo do dyspozycji będą również pojazdy zlokalizowane na 11 sponsorskich stacjach, czyli m.in. przy toruńskich centrach usługowo-handlowych.

Wypożyczać rowery i je zwracać będzie można przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Operator będzie musiał uruchomić stronę www systemu, gdzie znajdziemy m.in. regulamin, formularz rejestracyjny, instrukcje korzystania, mapę systemu z naniesionymi bezobsługowymi stacjami i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

BikeU ma też założyć nową stronę na ogólnodostępnym portalu społecznościowych. Ponadto ma zapewnić aplikację mobilną na smartfony i tablety. Ma ona zapewnić bezpieczne, proste i maksymalnie szybkie dokonywanie doładowań konta poprzez transakcje bezgotówkowe. Za pomocą aplikacji będziemy mogli zgłosić awarię stacji oraz rowerów.

Tak jak wcześniej pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne. Na wszystkich stacjach rowerowych będzie można zarejestrować konto i wnieść płatność kartą, używając terminalu płatniczego (bez konieczności wpisywania numeru karty do panelu). Wszystkie rowery mają być wyposażone w aktywny GPS.

BikeU obsługuje rowery miejskie m.in. w Krakowie, Łodzi czy Bydgoszczy. W każdym z miast system ma nieco inną kolorystykę. Mają być w podobnych kolorach, co nowe tramwaje Pesy bądź też w barwach miejskich – niebiesko-białych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

2 thoughts on “Jak będzie wyglądać nowy Toruński Rower Miejski?

  1. Mam pytanie czy Ci rowerzyści w większości nawet bez karty rowerowej posiadają ubezpieczenie OC. Ich jazda jest bardzo niebezpieczna i nie tylko dla nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *