Jak jeździć na pl. Chrapka? Zobaczcie te cztery filmy z “instrukcją obsługi” ronda turbinowego [WIDEO]

Box1 Wiadomości Wideo
fot. Błażej Antonowicz Focus ART/Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

W najbliższy piątek (10 maja) ok. godz. 9 rondo turbinowe na pl. Chrapka zostanie w pełni udostępnione. To nowe rozwiązanie w naszym mieście, dlatego też Miejski Zarząd Dróg przygotował filmową instrukcję, jak poruszać się po przebudowanym skrzyżowaniu.

W miejsce dużego skrzyżowania, które było nieczytelne dla kierowców i na którym dochodziło do wielu zdarzeń drogowych, na pl. Chrapka powstało rondo turbinowe z trzema wlotami.

– Jest to rodzaj ronda zaprojektowany w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się – tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – Organizacja ruchu na takim skrzyżowaniu wymaga od kierującego przed wjazdem na rondo wyboru odpowiedniego pasa ruchu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas jazdy na samym rondzie nie ma możliwości zmiany pasa z zewnętrznego na wewnętrzny i odwrotnie. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są bezkolizyjnie kierowane do odpowiedniego wylotu. Ustąpienie pierwszeństwa następuje przy wjeździe na skrzyżowanie oraz na przecięciu się jezdni ronda z torowiskiem tramwajowym.

Warto pamiętać, że tramwaje znajdujące się na rondzie i zjeżdżające z niego mają bezwzględnie pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Jeżeli jednak tramwaj włącza się do ruchu na rondo, a pojazd znajduje się już na skrzyżowaniu, ustąpić pierwszeństwa musi tramwaj.

Do ronda na pl. Chrapka można dojechać od strony północnej z kierunku Gdańska, zachodniej z Bydgoszczy lub południowej od strony pl. Pokoju Toruńskiego. Jak wygląda przejazd, obrazują poniższe filmiki.

Trasa z Gdańska:

Trasa z Bydgoszczy:

Trasa z pl. Pokoju Toruńskiego:

Prace na pl. Chrapka jeszcze się nie zakończyły. Wykonawca realizuje jeszcze roboty wykończeniowe i porządkowe. Możliwe zatem będą jeszcze chwilowe utrudnienia w ruchu. Całkowite zakończenie prac planowane jest na 27 maja 2019 r.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

3 thoughts on “Jak jeździć na pl. Chrapka? Zobaczcie te cztery filmy z “instrukcją obsługi” ronda turbinowego [WIDEO]

  1. Jeżeli stare rondo było nieczytelne, a nowe aby było czytelne nakręcić trzeba było 4 filmy (O kurcze, a jak przyjedzie ktoś z Gdańska i filmów wcześniej nie widział ?!!! ) to może łatwiej i taniej było nakręcić film jak przejeżdżać przez “stare” rondo ?

    1. Nie przesadzajmy. Tyczy się to wszystkich, że trzeba patrzeć na znaki drogowe. Wtedy i mieszkaniec Torunia i ktoś z Gdańska z pewnością sobie poradzi – bez oglądania powyższych filmów. Trzeba iść z postępem, a to rondo jest tego przykładem. Wcześniej gdy ktoś jechał z ulicy Przy Kaszowniku z zabudowaną tylnią częścią samochodu i skręcał w lewo, to zaciskał zęby i przejeżdżał, bo po lewej stronie i tak nie było nic widać. Macie problem z dwupasmowym rondem turbinowym, a w Holandii powstają takie, tylko że z trzema i więcej pasami. Jakoś sobie ludzie radzą i płynność ronda jest zdecydowanie większa. Mniej narzekania, więcej uwagi podczas jazdy, będzie dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *